افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 1 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

پیشرفت ها در مورد پروژهء “کاسا یکهزار”

نماینده های کشورهای شامل در پروژه کاسا یکهزار یا انتقال برق از آسیای میانه به آسیایی جنوبی که یکی از مهمترین پروژه ‌های اقتصادی منطقه‌ محسوب می شود به پیشرفت های در خصوص آغاز کار این پروژه دست یافته اند.

 

شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان، روز گذشته در یک نشست خبری در کابل این مطلب را اظهار داشت و گفت که چهار کشور دخیل در پروژه ” کاسا یکهزار” در نشست مشترک به توافقات مهم دست یافته اند.

 

آقای مستغنی می گوید، این نشست در ماه مارچ سال روان میلادی در شهر استانبول ترکیه برگزار شده بود و بانک جهانی از این پروژه حمایت اش را اعلام کرده است:

 

“هزینه پروژه متذکره تقریباً یک اعشاریه هفده میلیارد دالر امریکایی خواهد بود که بانک جهانی برای تکمیل این پروژه مبلغ 526 میلیون دالر امریکایی را همکاری میکند.

 

داوطلبی ساختمان های استیشن های تبدیل کننده برق که در سه شهر بزرگ یعنی سنگتوده تاجکستان، کابل و در شهر پشاور تعمیر می گردند قرار است در ماه آینده برگزار گردد. ”

 

وزارت خارجه افغانستان می گوید که قرار است کار پروژه کاسا یکهزار تا سال 2018 میلادی تکمیل گردد.

 

از طریق پروژه ” کاسا یکهزار” 1300 میگاوات برق قرغزستان و تاجکستان از راه افغانستان به پاکستان صادر خواهد شد، همچنان افغانستان نیز از این پروژه 300 میگاوات برق بدست خواهد آورد.

 

در عین حال شماری از کارشناسان امور اقتصادی افغان اظهار امیدواری می کنند که تلاش های اخیر حکومت جدید به هدف آغاز کار پروژه های بزرگ اقتصادی بتواند در زنده گی افغانها تغییرات مثبت وارد نماید.

 

تاج محمد اکبر یک تن از این کارشناسان گفت که برای تطبیق این پروژه حکومت افغانستان باید با جدیت کار کند:

 

” تا فعلاً من امیدوار هستم با آمدن وزیر جدید و همچنان رهبری و زعامت جدید در افغانستان، چون این پروژه بسیار زیاد مهم نه تنها برای پاکستان است بلکه برای افغانستان هم حیاتی است. افغانستان می تواند از این پروژه حق ترانزیت را اخذ کند و با شروع کار این پروژه افغان های که بیکار هستند می توانند استخدام شوند.”

 

با آنکه خوشبینی های زیاد در خصوص آغاز کار پروژه کاسا یکهزار از سوی حکومت مطرح می شود اما برخی ها نا امنی ها و فعالیت های گسترده مخالفان مسلح دولت را در افغانستان از چالش های جدی در برابر این پروژه می دانند.

 

اما مقامات امنیتی افغان به مردم اطمینان داده اند که برای رفع تهدیدات امنیتی موجود در برابر تطبیق پروژه کاسا یکهزار تلاش های جدی را انجام خواهند داد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار