افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 21 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

پیشرفت در زمینه صلح بسیار کُند است!

حکومت افغانستان سخن گفتن درباره‌ی جزئیات گفت‌وگوهای صلح با طالبان را پیش از وقت می‌داند.

 

شورای عالی صلح میگوید که تاکنون هیچ پیشرفتی دربارۀ آغاز گفتوگوهای صلح با طالبان نشده است؛ و پیشرفت در این زمینه بسیار کُند است، تاکنون چگونگی ترکیب هیأت، زمان و مکان این گفت‌وگوها روشن نیست.

 

سید ظفر هاشمی معاون سخنگوی رئیس جمهور در این باره افزود: “اينكه در تركيب هيأت و تشكيل هيأت چگونه باشد و كدام طرف‌ها ديد و بازديد داشته باشند، هنوز زود است كه درباره‌اش گپ بزنيم”.

 

با آنکه شورای عالی صلح از پا در میانی امریکا و چین و نیز نظارت سازمان ملل متحد از روند گفت‌وگوهای صلح حکومت افغانستان با طالبان اندکی خوشبین است، اما می‌گوید که تاکنون کاری برای از سرگیری آغاز گفت‌وگوهای صلح انجام نشده است.

 

این شورا تأکید می‌ورزد که برای آغاز گفت‌وگوهای صلح رهبری طالبان باید آماده‌گی نشان بدهد، نه این که پاکستان در این باره اظهار آماده‌گی کند.

 

شورای عالی صلح می‌افزاید که برای آغاز گفت‌وگوهای صلح باید حکومت افغانستان با طالبان آتش بس اعلام کند.

 

اسماعیل قاسمیار مسئول روابط خارجی شورای عالی صلح خاطرنشان کرد: “هنوز ما یک تصویر روشن از گفت‌وگوهای بین افغانی برای صلح نداریم. هنوز ما نمی‌دانیم که چه کسانی با هم؟ در کجا؟ و چه وقت؟ می‌نشینند و مطالبی را که روی آن صحبت می‌کنند؛ روشن نیست”.

 

وی ادامه داد: “قراری که معلوم می‌شود در این روند کندی احساس می‌شود. ما امیدواریم که گفت‌وگوهای صلح واقعا گفت‌وگوی بین افغانی و نتیجه بخش باشد”.

 

درهمین حال سرتاج عزیز مشاور امور خارجی نخست وزیر پاکستان می‌گوید که برای زمینه سازی به گفت‌وگوهای صلح میان حکومت افغانستان و گروه طالبان قرار است یک کمیسیون مشترک با حضور نماینده‌گان حکومت پاکستان و افغانستان ایجاد شود و این گفت‌وگوها به زودی از سرگرفته می‌شود.

 

سرتاج عزیز تعهد می‌سپارد که پاکستان در این گفت‌وگوها نقش یک میانجی خوب را بازی خواهد کرد. اما حکومت افغانستان دربارۀ از سرگیری گفت‌وگوها و سفر مقام‌های پاکستان به کابل جزئیاتی به دست نمی‌دهد.

 

در حالی که برخی از آگاهان دربارۀ از سرگیری این گفت‌وگوها به دیدۀ شک می‌نگرند، اما شماری از نماینده‌گانی که در دور پیشین گفت‌وگوهای صلح شامل هیأت گفت‌وگو کننده بودند، بر آغاز و ادامۀ این گفت‌وگوها اطمینان ندارند.

 

اسدالله سعادتی عضو مجلس نماینده‌گان گفت: “هنوز اطمینان وجود ندارد که این بحث‌ها جریان پیدا خواهد کرد و جریان گفت‌وگوها با طالبان آغاز می‌شود؟”

 

پس از آنکه در اوایل ماه اسد امسال خبر مرگ ملا محمد عمر رهبر پیشن طالبان همگانی شد و امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که ملا محمد عمر۲ سال پیش در یک شفاخانه در شهر کراچی پاکستان درگذشته است، حکومت افغانستان گفت‌وگوهای صلح با طالبان را قطع کرد و روابط دو کشور به سردی گرایید.

 

اما پس از پنج ماه برای نخستین بار رئیس جمهور غنی در حاشیۀ نشست پاریس با نواز شریف نخست وزیر پاکستان دیدار کرد و دو طرف دربارۀ از سرگیری گفت‌وگوهای صلح گفت‌وگو کردند؛ دو طرف تعهد سپردند که این گفت‌وگوها را از سر بگیرند. با این هم دیده می‌شود که تاکنون پیشرفتی در این باره وجود ندارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار