افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 14 ژوئن , 2017 لینک کوتاه خبر :

پیام وزیر احیا و انکشاف دهات برای مادران…

روز مادر

انجنیر نصیراحمد درانی،‌ به مناسبت روز مادر پیامی را خطاب به مادران وطن صادر نمود.

مادران گرامی و ای فرشته‌های پاک‌طینت مهربان افغانستان!

السلام علیکم و رحمت الله و برکاته!

امروز، روزِ مادر است. روزِ آن گران‌قدری که از دامانش بزرگ‌ترین شخصیت‌ها پرورش یافته‌اند. مادران در افغانستان، ‌رنج‌های فراوانی دیده‌اند. من این روز را به همه‌ی مادرانِ افغان مبارک‌باد می‌گویم و امیدِ پایان‌یافتن رنج‌های‌شان را دارم.

وزارتِ احیا و انکشاف دهات، متعهد به رساندنِ حقوقِ مادران و زنان، در زمینه‌ی کاری‌اش می‌باشد. زنان و مادران، حقِ مصونیت دارند و وزارت احیا و انکشاف دهات، پالیسیِ منعِ آزار و اذیتِ زنان را تایید کرده است و به تطبیق آن پای‌بند است. زنان و مادران موظف در وزارت احیا و انکشاف دهات مصون اند و مصون خواهند ماند و قشرِ حفاظتیِ از آنان را بزرگ‌تر خواهیم ساخت.

وزارت احیا و انکشاف دهات در تمام برنامه‌های خویش به خصوص در شوراهای انکشافی برنامه‌ی میثاقِ شهروندی‌، متعهد به سهم‌دادنِ مساوی با مردان، برای زنان و مادران است. زنان و مادران در شوراهای انکشافی قریه‌ها سهم، نظر و قدرتِ مساوی با مردان خواهند داشت و این سهم، می‌تواند زمینه‌سازِ رسیدنِ دیگر حقوق‌شان به آنان باشد.

هم‌چنین برنامه انکشافِ صنایعِ روستایی، از دیگر برنامه‌های وزارت احیا و انکشاف دهات است که بدونِ شک، نقش زنان و مادران بیشتر از هر گروهِ دیگر است و ما پی هم در تلاشِ افزایشِ این نقش استیم.

مادرانِ افغان، دردهای فراوانی کشیده‌اند. از ناامنی، داغ‌های کلانی چون از دست‌دادن جگرگوشه‌های‌شان بر دل دارند. از کمبودِ امکاناتِ زندگی که به ویژه در روستاها با مشقتِ زیاد کار می‌کنند.

چند روز پیش ما پروژه‌ی کاریابی در سکتورِ قالین را افتتاح کردیم و قرار است در هشت ولایت عملی شود، در این پروژه، زنان و مادرانِ مهاجرِ برگشته به کشور نیز سهم خواهند داشت.

وزارت احیا و انکشاف دهات، در برنامه‌های خود، مکلف به رعایتِ حقوقِ زنان و مادران است و آنان را در فضای کاری‌شان در این وزارت از هر لحاظ مصون نگه‌می‌دارد و در برنامه‌هایش، نیز به گسترشِ زمینه‌های رفاه مادران تلاش می‌کند.

آرزو می‌کنم که افغانستان به عصری برسد که دیگر داغی بر جگرِ هیچ مادری ننشیند و امنیت، ‌رفاه و آسایش، در کنارِ مصونیت و حقوقِ دیگرشان، نصیبِ مادرانِ افغان شود.

در پایان، یک بار دیگر نیز این روز را مبارک می‌گویم.

به امیدِ سعادت و رفاه برای مادرانِ افغان!

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار