افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 3 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

پیام رئیس جمهور غنی در روز جهانی آزادی مطبوعات

اشرف غنی

 

رئیس جمهور در این پیام می گوید: جای بس افتخار است که به رغم شرایط  ناگوار امنیتی براساس تازه ترین گزارش در باره رده‌بندی آزادی مطبوعات، افغانستان در جایگاه بهتری نسبت به کشورهای منطقه قرار دارد…

 

از آن جائیکه دولت جمهوری اسلامی افغانستان همواره از دستاورد سترگ آزادی مطبوعات حمایت نموده و قانون اساسی و قانون رسانه‌ها، آزادی بیان و فعالیت آزاد رسانه‌ها را تضمین کرده است، ما با درک اهمیت فعالیت آزاد رسانه‌ها وآزادی بیان، از این ارزش بزرگ پاسداری و درچارچوب قانون از آن حمایت می‌کنیم. رشد رسانه‌های آزاد و نهادینه شدن آزادی بیان نیاز به همکاری جمعی حکومت، دست اندرکاران رسانه‌ها و مردم دارد.

 

جای بس افتخار است که به رغم شرایط  ناگوار امنیتی براساس تازه ترین گزارش در باره رده‌بندی آزادی مطبوعات، افغانستان در جایگاه بهتری نسبت به کشورهای منطقه قرار دارد و در تازه ترین مورد، مدال قهرمان آزادی اطلاع رسانی از سوی گزارشگران بدون مرز به یکی از رسانه‌های افغانستان اعطا گردید. در عین حال این وضعیت کافی نبوده و رسانه‌های جمعی با کارهای معیاری وحرفه‌ای سعی مضاعف نمایند، تا جایگاه افغانستان را به مرحله‌ای بالاتری صعود دهند.

 

جمهوری اسلامی افغانستان با تعهدی که در جریان انتخابات به اصحاب رسانه‌ها ومردم داده بود، در راستای حمایت از رسانه‌ها ونهادینه شدن آزادی بیان گام‌های ارزندۀ برداشته است. توشیح قانون دسترسی به اطلاعات، تهیۀ مقررۀ طرز تأسیس رسانه‌های خصوصی، تهیۀ طرزالعمل تأمین امنیت ومصؤونیت خبرنگاران و رسانه‌ها، بررسی دوسیه‌های قتل خبرنگاران از جمله اقداماتی بوده که انجام شده است.

 

دولت جمهوری اسلامی افغانستان از رهبری رسانه‌ها انتظار دارد، تا به منظور حمایت از خبرنگاران در اجرایی شدن مقررۀ طرز تأسیس رسانه‌های خصوصی پیش‌‌گام شوند.

 

بدون تردید آزادی رسانه‌ها از پایه‌های اصلی دموکراسی نوپای کشور ماست. خبرنگارانی که با تحمل دشواری وقبولی خطرات به تدوین گزارش‌های تحقیقی متوازن و موثق می‌پردازند، در نهادینه نمودن پایه‌های دموکراسی نقش مؤثر دارند. بنابراین ادارات حکومتی مکلف اند تا در زمینۀ اجرایی شدن گزارش‌های تحقیقی اقدامات لازم را انجام دهند. جای دارد به روح شهدای راه آزادی واطلاع رسانی درود بفرستم و از کارکرد شجاعانه و خلاق خبرنگاران در عرصه‌های مختلف ستایش نمایم.

 

 

در اخیر خاطر نشان می‌گردد که به منظور حمایت و تقویت آزادی رسانه‌ها، آقای نادر نادری را به حیث سفیر حمایت از آزادی بیان از جانب خود و بانوی اول کشور معرفی می‌نمایم.

 

محمد اشرف غنی

 

رئیس جمهوری اسلامی افغانستان

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار