- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

پیام تبریکی داکتر عبدالله عبدالله به مناسبت عید سعید قربان

عبدالله عبدالله [1]

ریاست اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت عید سعید قربان پیام تبریکی صادر کرد.

در این پیام می خوانیم: فرارسیدن عید سعید قربان را برای تمام مسلمانان جهان به ویژه ملت بزرگ افغانستان تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم. آرزو داریم که هموطنان عزیز و گرامی‌مان، روزهای خجستۀ عید را در کنارهم با وحدت و همدلی سپری نمایند.

همزمان با عید قربان، همه‌ساله ملیون‌ها مسلمان از سراسر جهان با انجام مناسک حج و شکستن مرزهای نژاد، تبار و رنگ و پوست در مکۀ معظمه گردهم می‌آیند و اتحاد، همگرایی و هم‌پذیری‌شان را به نمایش می‌گذارند تا ارزش‌های اسلامی و انسانی به‌خصوص ایثار و فداکاری، از خودگذری، هم‌دیگرپذیری، میانه‌وری و نفرت از افراطیت و خشونت را نهادینه‌ساخته و پاس‌ بدارند.

عید قربان فرصتی است تا مردم مسلمان و با عزت ما غم‌ها و مصیبت‌های تحمیل شده را فراموش کرده و در کنار هم به تجلیل از این روزهای خجسته و نیکو بپردازند.

مردم ما سال‌هاست درد خشونت‌، افراطیت، تندروی و تروريزم را می‌کشند. امیدواریم به برکت روزهای پرمیمنت عید سعید قربان که نماد میانه‌روی، اعتدال، برابری و خویشتن‌داری محسوب می‌شود، سرزمین پرافتخار و ملت نجیب و شریف ما از مصیبت، خشونت و جنگ تحمیل شده رهایی یابد.

مهمترین درس عید قربان وحدت و همگرایی است. رهبران سیاسی و مردم افغانستان در شرایط حساس کنونی، بیشتر از هر زمان دیگر، نیازمند هم‌گرایی، اخوت و وحدت هستند. زیرا، دشمنان افغانستان با استفاده از ابزارها و روش‌های مختلف تلاش دارند تا اختلاف و هرج و مرج قومی- مذهبی را در جامعۀ افغانستان تشدید بخشند. بر جامعۀ سیاسی و قاطبۀ ملت افغانستان است که شکار توطیه دشمن نشوند و با تأمین عدالت اجتماعی و اعادۀ حقوق‌حقۀ شهروندان کشور دسیسه‌های پلان شده را ناکام سازند.

با استفاده از پیام عیدی، باردیگر بر گروه‌های مخالف مسلح صدا می‌کنیم که دست از کشتن غیرنظامیان بی‌گناه، کودکان، زنان و هدف قرار دادن نمازگزاران و مساجد و تکیه‌خانه‌ها بردارند و به پروسۀ صلح و مذاکره بپیوندند.

دروازه‌های صلح و مذاکره برای یک مدت محدود به روی مخالفان مسلح باز است. آنها باید پی برده باشند که هرگز از طریق جنگ و خشونت و ترور و وحشت به هدف نخواهند رسید.

حکومت وحدت ملی و متحدان بین‌المللی‌اش مصمم هستند تا با گروه‌هایی‌که از جنگ و خشونت دست بر نمی‌دارند، برخورد قاطع و جدی نمایند. چنانچه نیروهای شجاع و بی‌مانند امنیتی کشور تمام پلان‌های شوم دشمنان را نقش بر آب ساخته و ضربات کوبنده‌یی بر آنها وارد کرده‌اند.

جا دارد که از قهرمانی، فداکاری و ایستاده‌گی نیروهای امنیتی کشور در دفاع از سرزمین و تمامیت ارضی کشور سپاس‌گزاری و قدردانی ویژه کنیم. مردم افغانستان، جان‌بازی، از خودگذری و ایستادگی نیروهای امنیتی کشور را هرگز از یاد نخواهند برد.

یکبار دیگر عید سعید قربان را برای همۀ هموطنان عزیز به‌ویژه به خانواده‌های شهدا و قربانیان تبریک و تهنیت عرض مي كنيم.

 

داکتر عبدالله عبدالله

 

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان