افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 1 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

پیام تبریکی داکتر عبدالله عبدالله به مناسبت عید سعید قربان

عبدالله عبدالله

ریاست اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت عید سعید قربان پیام تبریکی صادر کرد.

در این پیام می خوانیم: فرارسیدن عید سعید قربان را برای تمام مسلمانان جهان به ویژه ملت بزرگ افغانستان تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم. آرزو داریم که هموطنان عزیز و گرامی‌مان، روزهای خجستۀ عید را در کنارهم با وحدت و همدلی سپری نمایند.

همزمان با عید قربان، همه‌ساله ملیون‌ها مسلمان از سراسر جهان با انجام مناسک حج و شکستن مرزهای نژاد، تبار و رنگ و پوست در مکۀ معظمه گردهم می‌آیند و اتحاد، همگرایی و هم‌پذیری‌شان را به نمایش می‌گذارند تا ارزش‌های اسلامی و انسانی به‌خصوص ایثار و فداکاری، از خودگذری، هم‌دیگرپذیری، میانه‌وری و نفرت از افراطیت و خشونت را نهادینه‌ساخته و پاس‌ بدارند.

عید قربان فرصتی است تا مردم مسلمان و با عزت ما غم‌ها و مصیبت‌های تحمیل شده را فراموش کرده و در کنار هم به تجلیل از این روزهای خجسته و نیکو بپردازند.

مردم ما سال‌هاست درد خشونت‌، افراطیت، تندروی و تروريزم را می‌کشند. امیدواریم به برکت روزهای پرمیمنت عید سعید قربان که نماد میانه‌روی، اعتدال، برابری و خویشتن‌داری محسوب می‌شود، سرزمین پرافتخار و ملت نجیب و شریف ما از مصیبت، خشونت و جنگ تحمیل شده رهایی یابد.

مهمترین درس عید قربان وحدت و همگرایی است. رهبران سیاسی و مردم افغانستان در شرایط حساس کنونی، بیشتر از هر زمان دیگر، نیازمند هم‌گرایی، اخوت و وحدت هستند. زیرا، دشمنان افغانستان با استفاده از ابزارها و روش‌های مختلف تلاش دارند تا اختلاف و هرج و مرج قومی- مذهبی را در جامعۀ افغانستان تشدید بخشند. بر جامعۀ سیاسی و قاطبۀ ملت افغانستان است که شکار توطیه دشمن نشوند و با تأمین عدالت اجتماعی و اعادۀ حقوق‌حقۀ شهروندان کشور دسیسه‌های پلان شده را ناکام سازند.

با استفاده از پیام عیدی، باردیگر بر گروه‌های مخالف مسلح صدا می‌کنیم که دست از کشتن غیرنظامیان بی‌گناه، کودکان، زنان و هدف قرار دادن نمازگزاران و مساجد و تکیه‌خانه‌ها بردارند و به پروسۀ صلح و مذاکره بپیوندند.

دروازه‌های صلح و مذاکره برای یک مدت محدود به روی مخالفان مسلح باز است. آنها باید پی برده باشند که هرگز از طریق جنگ و خشونت و ترور و وحشت به هدف نخواهند رسید.

حکومت وحدت ملی و متحدان بین‌المللی‌اش مصمم هستند تا با گروه‌هایی‌که از جنگ و خشونت دست بر نمی‌دارند، برخورد قاطع و جدی نمایند. چنانچه نیروهای شجاع و بی‌مانند امنیتی کشور تمام پلان‌های شوم دشمنان را نقش بر آب ساخته و ضربات کوبنده‌یی بر آنها وارد کرده‌اند.

جا دارد که از قهرمانی، فداکاری و ایستاده‌گی نیروهای امنیتی کشور در دفاع از سرزمین و تمامیت ارضی کشور سپاس‌گزاری و قدردانی ویژه کنیم. مردم افغانستان، جان‌بازی، از خودگذری و ایستادگی نیروهای امنیتی کشور را هرگز از یاد نخواهند برد.

یکبار دیگر عید سعید قربان را برای همۀ هموطنان عزیز به‌ویژه به خانواده‌های شهدا و قربانیان تبریک و تهنیت عرض مي كنيم.

 

داکتر عبدالله عبدالله

 

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار