افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 10 دسامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

پیام داکتر عبدالله عبدالله به مناسبت روز جهانی حقوق بشر

دكتر عبدالله

 

متن پیام ریاست اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان:

 

حقوق بشر و حفظ کرامت انسانی از مهم‌ترین ارزش‌های جهان امروز است؛ هر انسان و هر شهروند حق دارد که از حقوق اساسی خود در جامعه برخوردار باشد و برای زندگی مسالمت آمیز اجتماعی و تحقق رفاه و آسایش عمومی، هر کشور نیازمند رعایت ارزش‌های حقوق بشری مثل آزادی، برابری، عدالت و احترام متقابل در میان شهروندانش می‌باشد.

 

به این دلیل کشورها و نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر به ویژه کمیسیون حقوق بشر هر سال به تاریخ 10 دسامبر از روز جهانی حقوق بشر به منظور حمایت از ارزش‌های حقوق بشری، گسترش و تقویت آن در جهان به عنوان یک حق انسانی تجلیل می‌کنند تا زمینه را برای تحقق عدالت اجتماعی و دفاع از حقوق بشر فراهم سازند.

 

متاسفانه در کشور ما در پهلوی مشکلات دیگر٬ مهم‌ترین مانع فرا راه تحقق حقوق بشر٬ گروه‌های تروریستی و دهشت افگن مثل القاعده، طالبان و گروه نو ظهور داعش اند که همواره در پی خلق فاجعه و نقض حقوق بشر اند. آنان با ایجاد وحشت و دهشت و سلب آرامش عمومی می‌کوشند تا اذهان عمومی را مخدوش کنند و از این طریق به اعمال شوم و ضد انسانی خود دست یابند. گروه‌های تروریستی بارها مرتکب جنایت جنگی و نقض صریح حقوق بشر در افغانستان شده‌اند. نقض حقوق افراد ملکی به‌ویژه قربانی گرفتن از زنان و کودکان همواره از سوی گروه‌های دهشت افگن به‌طور فجیع صورت گرفته است.

 

آنچه ثابت است این است که تروریزم، وابسته و متعهد به هیچ قوم، ملت، مذهب و جغرافیایی خاص نیست٬ بلکه یک تهدید جهانی در برابر ارزش‌های حقوق بشری و حقوق اساسی تمام بشریت است که افغانستان در خط مقدم جنگ با تروریزم قرار دارد.

 

دولت جمهوری اسلامی افغانستان تامین حقوق اساسی شهروندان و حفظ ارزش‌های حقوق بشری به خصوص مبارزه برای محو خشونت علیه زنان را در کشور از اولویت‌های کاری خود می‌داند و در این زمینه از تمام توان، امکانات و ابزارهای ممکن استفاده می‌کند.

 

ریاست امور رسانه‌های

 

ریاست اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار