افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 20 سپتامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

پیام تسلیت ریاست اجراییه به مناسبت پنجمین سالگرد شهادت استاد برهان الدین ربانی

افغانستان

 

بیست و نهم سنبله مصادف است با سال روز شهادت رهبر جهاد و مقاومت و شهید صلح استاد برهان الدین ربانی رییس جمهور اسبق دولت اسلامی و رییس شورای عالی صلح افغانستان .

 

استاد برهان الدین ربانی یکی از بنیادگذاران نهضت اسلامی و از پیشوایان فکری جریان‌های مبارز و ارزش‌گرا در افغانستان بود که نقش ماندگاری در سازماندهی، تشکل و رهبری مبارزان مسلمان و مخصوصا رهبری جهاد اسلامی ایفا کرد. استاد از لحاظ دانش دینی و تبحر درعلوم و معارف اسلامی از جمله سر آمدترین رهبران جهادی بود و از لحاظ اخلاق و معاشرت، حسن سیرت و حلم و بردباری، در میان همگنانش کمتر همانندی داشت.

 

او در حالی‌که از ماهیت کین جویانه و ددمنشانه ی گروه تروریستی طالبان آگاهی داشت و می دانست که این گروه بازیچه‌ی دست سازمان های استخباراتی بیگانه است و هیچ پای بندی به ارزش‌های دینی و منافع ملی کشور ندارد اما بازهم برای اتمام حجت و ادای دین دینی و ضرورت استقرار صلح در کشور بار سنگین مسوولیت مصالحه با این گروه را بر دوش گرفت و در راه جلب توجه افراد فریب خورده طالبان به روند صلح، از بذل هیچ نوع تلاش و فداکاری دریغ نورزید.

 

به شهادت رساندن استاد برهان الدین ربانی با نامردانه ترین شیوه و در پوشش پیک صلح، پرده از ماهیت ضد اسلامی و ضد انسانی گروه طالبان برداشت و دروغ بودن ادعاهای این گروه در دین‌خواهی و شریعت طلبی را بیش‌تر به اثبات رساند و سنت جوانمردی و غیرت را زیر پاگذاشت، چرا که هیچ مکتب و آیینی در جهان به افرادی که برای صلح و مصالحه می‌کوشند آسیب نمی رساند و حرمت صاحب خانه و میزبان را نگاه می‌دارد. طالبان آغوش گشاده‌ی یک عالم مجاهد، صلح‌خواه و خیر اندایش را با موج سرب و باروت پر کردند و تبسم ملیح آشتی طلبانه و محبت آمیز استاد عزیز جهاد و مقاومت را با خشم و نفرت و خون پاسخ گفتند. آنان با این عمل بزدلانه چیزی جز روسیاهی و بدنامی تاریخیی بیشتر برای خود کمایی نکردند در حالی‌که استاد شهید ما به عنوان نماد صلح و آشتی در ذهن تاریخ و نسل های متوالی افغانستان جاودانه باقی خواهد ماند.

 

استاد شهید برهان الدین ربانی اگرچه جان خود را در این راه از دست داد اما راه صلح خواهی وخیر اندیشی او همچنان باز است و رهروانش تا تحقق کامل آرزوهای آن پیر فرزانه٬ یعنی نیل به صلح عادلانه وپایدار٬ در کشور از بذل هیچ نوع مساعی فرو گذار نخواهند کرد.

 

در پنجمین سالگرد شهادت استاد برهان الدین ربانی، یاد شهید صلح کشور را گرامی می‌داریم و به روان پاکش درود می فرستیم.

 

دکتور عبدالله عبدالله

 

رئیس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار