افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 18 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

پیام تبریک نمایندۀ خاص سازمان ملل متحد به مناسبت عید فطر

سازمان ملل متحد از حکومت و جنگجویان مخالف آن خواست تا در روز های عید سعید فطر، آتش بس اعلان کنند.

 

نیکولاس هایسم نمایندۀ خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان در پیامی به مناسبت حلول عید سعید فطر از طرفین درگیر خواست تا در روزهای عید، از جنگ دست بکشند.

 

دومینیک میدلی سخنگوی نماینده خاص بانکی مون در افغانستان عید را برای همه افغانان تبریک گفته اضافه کرد:

 

“سازمان ملل متحد در افغانستان عید را به همۀ افغانان مبارک می گوید. دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا (یونما) امیدوار است که خانواده ها در سراسر افغانستان عید را دور از تشدد و خشونت، در فضای صلح برگزار نمایند. این دفتر به تاکید از جوانب جنگ در افغانستان می خواهد که در روز های عید از نرمش، صبر و شکیبایی کار بگیرند.”

 

نماینده گان حکومت و طالبان افغان به تاریخ هفتم ماه جولای دراولین مذاکرات مستقیم شان به میانجی گری اسلام آباد در شهر مری پاکستان، در مورد آتش بس در روز های عید فطر، کدام فیصلۀ نکردند.

 

در این میان، ملا محمد عمر رهبر طالبان در پیامش به مناسب عید از گفتگو های صلح حمایت کرده و گفته است که آنها همزمان با پیشبرد مذاکرات صلح و جستجوی راه حل سیاسی، به جنگ در افغانستان ادامه می دهند.

 

هر چند، پس از مذاکرات مستقیم بین نماینده گان حکومت و طالبان افغان امید ها برای کاهش جنگ در افغانستان افزایش یافته است، اما در حمله انتحاری که روز یکشنبه در ولایت خوست رخ داده، حداقل 35 نفر کشته و 25 تن دیگر زخمی شدند.

 

اکثریت افغانان توقع دارند که جوانب درگیر جنگ افغانستان حداقل در روز های عید حمله نکنند تا مردم بتوانند این روزها را که یک جشن مذهبی است، به خوشی و سرور برگزار کنند.

 

نیوکولاس هایسم نماینده خاص سازمان ملل متحد در افغانستان در پیام مبارکی عید گفته است که ملل متحد در زمینۀ ادامه همکاری به افغانان جهت تامین صلح، امن و ثبات در افغانستان، متعهد است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار