افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 4 ژوئن , 2017 لینک کوتاه خبر :

پیام اشرف غنی در پیوند با انفجار تروریستی روز گذشته کابل

رییس جمهور اشرف غنی در پی وقوع انفجارهای تروریستی روز گذشته کابل، پیامی را صادر کرد.

غنی در این پیام ضمن ابراز تسلیت بخاطر حوادث تروریستی اخیر افغانستان گفت: از عبدالله عبدالله و همه رهبران جهادی و سیاسی افغانستان که در این روزها همبستگی ملت ما را به نمایش گذاشتند، تشکری و قدردانی می‌کنم.

وی گفت: ما و شما هنوز یک صفحه از روزهای پر تلاطم خود را ورق نزده‌ایم که صفحه دیگری از درد و ماتم به سراغ ما آمد. تروریست‌های وحشی هر روز دست به ماجرای مصیبت بار جدیدی می‌زنند تا روح و روان ملت ما را در هم بشکنند.

غنی افزود: آنان می‌خواهند تا آشفتگی، شکاف، تفرقه، بی‌اعتمادی و چند دستگی در میان ما رخنه کند. آنان می‌خواهند تا فاصله میان ملت و دولت افغانستان، فاصله میان یک قوم تا قوم دیگر، فاصله میان بزرگان و جوانان، فاصله میان مرد و زن، فاصله میان فعالان سیاسی و بدنه اجتماعی و انواع شکاف‌های دیگر دهن باز کند، و جامعه ما را در خود فرو ببرد.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: آشوب بزرگ رمز فعالیت گروه‌های تروریستی است. تهی ساختن جوامع از نظم دولتداری هدف استراتیژیک آنان است، تا ویرانگری‌هایی را که در نظر دارند به اوج برسانند.

وی در ادامه گفت: آنان تنها در پی کشتن مردم بی‌دفاع و بی گناه ما نیستند، بلکه هدف بزرگترشان برپا کردن آشوب و بلوای همگانی است. آنچه در لیبیا، سومالی، مالی، یمن، سوریه و دیگر مناطق جریان دارد نتیجه همین استراتیژی ویرانگر است.

غنی افزود: در این شرایط خاص که افغانستان توانسته است وحدت و همبستگی جهانی را در سطوح مختلف با خود داشته باشد و کنفرانس صلح کابل نیز در همان راستا در راه است، دشمن تمرکز خود را بر این نهاده است که با اعمال جنایت‌بار خود جنگ روانی را شدت ببخشد و سبب شود که احساسات مردم افغانستان در جهت چند دستگی قرار بگیرد و افغانستان فرصت‌های کلان خود را در عرصه جهانی از دست بدهد.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: آنچه که می‌تواند تمام تلاش‌های شیطانی جنایتکاران را به ناکامی بکشاند این است که ما در روزهای سخت و دشوار در کنار هم باشیم.

وی گفت: هیچ یک از قربانیان و آسیب دیدگان این حوادث بیگانه نیستند، آنان بخشی از وجود ما هستند، عضوی از خانواده‌های ما هستند، همکاران، همسایگان و هموطنان ما هستند، و از دست دادن هر کدام شان برای ما تلخ و ناگوار است.

غنی ادامه داد: ما باید بیدار باشیم تا دشمن خونخواری که حتی به اطفال خردسال رحم نمی‌کند و در هنگام نماز میت به نمازگزاران حمله می‌کنند، فرصت پیدا نکند تا از احساسات پاک مردم ما استفاده کند. ما نباید اجازه دهیم که به دامی بیفتیم که آنان برای افغانستان پهن کرده اند.

وی در ادامه ضمن تایید این موضوع که کاستی‌هایی در کار مسئولان وجود دارد، گفت: باید اصلاحاتی اساسی هم در دستگاه‌های امنیتی و هم در دیگر ادارات ما انجام شود و این اصلاحات در زودترین زمان ممکن عملی خواهد شد.

وی گفت: من قبول دارم که باید با کسانی که در انجام وظایف خود کوتاهی کرده‌اند، در هر سطحی که قرار داشته باشند برخورد قاطع صورت بگیرد.

غنی افزود: من قبول دارم که باید مردم ما عملکرد دولت را در هر سطحی نظارت، ارزیابی و نقد بکنند، چون اینها همه به سود کشور ما و به نفع همگانی ملت ماست، و رهبری حکومت وحدت ملی به اینها معتقد و متعهد است.

رییس جمهور کشورمان خاطرنشان کرد: من و داکتر عبدالله و سایر هیئت‌های رهبری دولت وحدت ملی افغانستان تعهد می‌کنیم که به همت نیروهای دلیر دفاعی و امنیتی افغانستان و با حمایت شما ملت صبور و آگاه، تروریست‌هایی را که خون پاک فرزندان این کشور را ریخته‌اند به جزای اعمالشان برسانیم.

غنی در پایان گفت: رهبری دولت وحدت ملی دستور داده تا هیئتی برای بررسی حوادث روز جمعه که منجر به کشته شدن شماری از جوانان عزیز ما منجر شد، شروع به کار کند و در این هیئت مدعی العمومی و خانواده‌های قربانیان بطور مشترک حضور خواهند داشت، تا کسانی را که فرمان فَیْر داده یا تیراندازی کرده بودند شناسایی کرده و بر اساس قانون محاکمه شوند.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار