افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 28 ژانویه , 2012 لینک کوتاه خبر :

پيمان همکارى و دوستى بين افغانستان و فرانسه امضا شد.

 

پس از امضاى پيمان دوستى و همکارى بين افغانستان و فرانسه، نيکولاى سرکوزى رئيس جمهور فرانسه گفت که به اساس اين معاهدۀ دوجانبه، فرانسه کمک هاى خود با افغانستان را براى درازمدت در زمينه هاى معارف، صحت، اقتصاد و فرهنگ ادامه خواهد داد.

اين پيمان، شام روز گذشته بين رؤساى جمهور افغانستان و فرانسه، در مقررياست جمهورى فرانسه امضا گرديد.

به اساس معلومات منبع، رئيس جمهور فرانسه پس از امضاى اين پيمان، در يک نشست خبرى تاکيد ورزيد که کشورش همکارى هاى خود درزمينۀ آموزش نيروهاى امنيتى افغان را ادامه خواهد داد.

سرکوزى از رئيس جمهور افغانستان خواست تا مسووليت هاى امنيتى در ولايت کاپيسا را به نيروهاى افغان بسپارد.

قابل يادآورى است که در ولايت کاپيسا، نيروهاى فرانسوى آيساف مستقراند که در ظرف يک ماه گذشته، دو بار افرادى از اردوى ملى بر نيروهاى فرانسوى آتش گشوده و٦ سرباز فرانسوى را به قتل رساندند. پس از رويداد اخير که طى آن، چهار سرباز فرانسوى کشته شدند، رئيس جمهور فرانسه از خروج سربازان کشورش قبل از وقت معين و متوقف کردن پروسۀ آموزش نيروهاى افغان سخن گفت.

دراين نشست خبرى، رئيس جمهور کرزى، از مهمان نوازى خوب فرانسه اظهار امتنان کرد و از عقد پيمان همکارى و دوستى بين افغانستان و فرانسه، اظهار خرسندى نمود.

حامد کرزى افزود که فرانسه، با عقد پيمان همکارى و دوستى، تعهد خود در رابطه با کمک به افغانستان را تجديد کرد.

همچنان رئيس جمهور کرزى، نسبت کشته شدن چهار سرباز فرانسوى که درافغانستان به قتل رسيده اند، به مردم فرانسه ابراز تسليت کرد و از قربانى هاى سربازان فرانسوى، در راستاى تحکيم امنيت و ثبات در افغانستان، اظهار قدردانى نمود.

وى افزود: \”مردم افغانستان درحالى به مردم فرانسه ابراز تسليت و همدردى مى نمايند که از حمايت قوى آنها در سال هاى گذشته، از ايشان سپاسگذار اند.\”

حامد کرزى در مورد انتقال مسووليت هاى امنيتى، به نيروهاى افغان گفت: افغانستان آماده است که اين مسووليت ها را قبل از سال ٢٠١٤ نيز به دوش بگيرد.

درخبرنامۀ ارسالى ارگ گفته شده است که به اساس اين پيمان، دوستى و همکارى فرانسه در عرصه هاى دفاع و امنيت، زراعت و انکشاف دهات، صحت، معارف و تحصيلات عالى، فرهنگ و باستان شناسى، حکومتدارى خوب و حاکميت قانون، اساسات زيربنايى، اقتصاد و امور مالى، تجارت و صنعت، به همکارى هاى خود ادامه خواهد داد.

منبع افزوده است که اين پيمان دوستى و همکارى بين افغانستان و فرانسه، براى مدت بيست سال مدار اعتبار خواهد بود.

قابل يادآورى است که دو روز قبل، افغانستان با کشور ايتاليا نيز چنين پيمانى را امضا نمود، و رئيس جمهور کرزى، امروز در سفرش به بريتانيا نيز چنين پيمانى را با آن کشور امضا خواهد کرد.

 

منبع:http://www.irna.ir

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار