افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 16 دسامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

پولی از کابل بانک گم نشده است!

دولت بسیار ظالمانه آمد و کابل بانک را در تصرف خود گرفت. دولت افرادی چون فطرت و موسی قاضی را مامور کرده بود که به کابل بانک بیایند. بدون اینکه هیچ گونه حکمی داشته باشند.

کابل بانک در سپتامبر 2010 به دلیل بازی با پول و اعتماد مردم در آستانه ی ورشکستگی رفت. اما پیامد وتبعات آن هنوز دامن اقتصاد فلج و لجام گسیخته ی افغانستان را رها نکرد. هنوزبوی رسوایی و روسیاهی در آن است و جنجالهای زیادی را برپا کرده است. رییس جمهور غنی آمد و با آمدنش بر این طبل کوفت تا پرونده ی کابل بانک را از سربگیریم. او ضرب العجلی را تعیین نمود تا تکلیف همه چیز مشخص شود. اما بسیاری ها نوشته اند، این ضرب العجل با جدیت گفته شد ولی با جدیت پیگیری نشد. این قضیه به حدی جنجالی شده که معلوم نیست اصل داستان چیست و مقصر اصلی کیست. مردم هم حیران مانده اند که بالاخره چه کسانی با پولی که آنها به سختی حاصل کرده بودند، به عیش و نوش و خرید ملک و خانه های آنچنانی پرداخته اند. پیش از اجرای محکمه در دادگاه استیناف و افشاگری های جدید از زبان دو سهامدار بزرگ، خیرالله فیروزی و شیخان فرنود به اضافه ی رییس کابل بانک، مردم هم افشاگری هایی داشتند. می گویند دزدان اصلی فراموش شده و با پول ملت در شهرهای دنیا و در جاده های زیبا قدم می زنند. محکمه هم پر از حرفهای تازه بود. رییس محکمه اعلام کرد که فردا نیز ازخیرالله فیروزی و شیرخان فرنود بازجویی می شود.

وحیدالله فیروزی رییس پیشین امنیت کابل بانک در برنامه «100 روز پس از تحلیف» گفت: کابل بانک موضوعی سیاسی و اقتصادی است. همان روزی که کابل بانک دچار بحران می شود، حتی 1 روز قبلش هم دولت مکتوبی به کابل بانک نداده بود که بانک تخطی دارد و دولت وقت بسیار ظالمانه آمد و کابل بانک را در تصرف خود گرفت. دولت افرادی چون فطرت و موسی قاضی را مامور کرده بود که به کابل بانک بیایند. بدون اینکه هیچ گونه حکمی داشته باشند.

وی عنوان کرد: در دوسیه کابل بانک سه موضوع را برجسته کردند. گفته می شود که از پول کابل بانک شرکت هوایی ساخته شده است. سرمایه در کابل بانک بیشتر از یک میلیارد شد. سهامداران خواستند که یک سرمایه گذاری ملی کنند و سرمایه را در آنجا به کار بیندازند. شرکت پامیر را تاسیس کردند جواز آن هم توسط دولت وقت داده شد. وزارت مالیه ی وقت هم 385 میلیون افغانی از این شرکت که حال می گوید غیر قانونی است مالیات گرفت. این شرکت در مدت سه سال فعالیت و همچنان هنگام گرفتن مالیات قانونی بود و مشکلی نداشت. وقتی خواستند دسیسه درست کنند و بانک را به بحران ببرند بعد از آن گفتند این کمپانی غیر قانونی است. کابل بانک توسط یک دسیسه از بین رفته است. این واقعیتی است که ملت آن را درک می کند.

وحیدالله فیروزی اظهار داشت: در کابل بانک، 320 میلیون دالر سپرده های مردم موجود بود. وقتی دولت آمد و بانک را به بحران برد، 560 میلیون دالر پول نقد در خزانه ی کابل بانک موجود بود و رییس بانک مرکزی هم اعلام کرد که 430 میلیون دیگر هم پول جمع آوری شده است. در دنیا هیچ بانکی به بحران کشیده نشده است که 90 درصد پولش وصول باشد. این بانک به بحران کشیده نشده بود. این بانک را به بحران برده اند. چرا که 90 درصد پولش موجود بود و باقی هم سرمایه گذاری شده بود. قانون بانکداری می گوید: یک بانک خصوصی باید 80 درصد سپرده ها را سرمایه گذاری کند و 20 درصد پول نقد داشته باشد. گزارشها نشان می دهد شبی که فردای آن بانک به بحران می رود، 560 میلیون دالر پول نقد موجود بوده است. دیگر بانک ها حتی 10 میلیون پول نقد ندارند.

رییس پیشین امنیت کابل بانک گفت: درمورد آقای حصین فهیم و آقای محمود کرزی که در دادگاه امروز نامشان زیاد برده شد اما در دادگاه حضور نداشتند و خود را مبرا از تخطی می دانستند تسویه کابل بانک باید بداند و شعبات مربوط به آن. آنانی که کابل بانک را در یک روز به بحران می کشند باید جواب بدهند. کابل بانک شاید مشکلات کوچکی داشت اما بحران نداشت.

وی افزود: دو نفری که امروز محاکمه شدند از حکم راضی نبودند و حق هم دارند. در دنیا بانک های زیادی هستند که به بحران رفتند، اما دولتهایشان آنها را حمایت کردند. دولت ما خود، این بانک را به بحران برد در حالی که بانک خصوصی بود. مثلاً درمورد آقای شیرخان فرنود، وقتی هنوز سیستم بانکداری در افغانستان نبود وی پول مردم را به کشورهای دیگر می برد و تجارت می کرد، هیچ کس نبود که بگوید پول مرا شیرخان فرنود خورده است. تمام این مسایل دسیسه بر علیه این افراد است. آنها امروز در زندان هستند، چون کسی صدایشان را نمی شنود. اینها کسانی بودند که سیستم بانکداری را در افغانستان ساخته اند و دو نابغه ی تجارت هستند چرا در زندان به سر ببرند. آقای لودین 6 ماه پیش این موضوعاتی که من عنوان کردم با سند گفته بود، اما کسی حرفش را گوش نکرد. شاید صدای مرا هم کسی نشنود.

فیروزی گفت: من به دولت افغانستان پیشنهاد می کنم که اگر می خواهد دوسیه ی کابل بانک را حل کند، سهامداران وقت کابل بانک و کسانی که آن را به بحران برده اند مثل فطرت، موسی قاضی در یک طرف میز، سهامداران در طرفی دیگر و ده نفر اقتصاددان خوب در طرف دیگر میز بنشینند و موضوع را بررسی کنند. فطرت و موسی قاضی هم بگویند که چرا بانک را به بحران برده اند.

وحیدالله فیروزی اضافه کرد: دولت به سه دلیل خیرالله فیروزی و فرنود را محکوم کرده است: یک، بانک های خصوصی اجازه ندارند که در کمپانی های هوایی سرمایه گذاری کنند. دو، بانک های خصوصی اجازه ندارند که به سهامداران قرض بدهند. سوم، چرا در دبی سرمایه گذاری کردند.
جواب من این است، کمپانی پامیر که تاسیس شده توسط دولت جواز داده شده است. توسط همان دولت که حال می گویند این کمپانی غیر قانونی است 385 میلیون افغانی مالیات گرفته شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار