افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 11 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

پولیس ملی باید نمونه اخلاق در جامعه باشد!

پولیس خدمتگذار مردم است، این شعار پولیس ملی افغانستان می باشد که در واقع شعار خوب، منطقی و مردمی است و باید چنین هم باشد چرا که وظیفه پولیس پاسبانی از مردم است و از این بابت حقوق از دولت دریافت کرده به زندگی خود و خانواده اش سروسامان می دهد.

گزارشی که در باره عملکرد پولیس ملی در جامعه از سوی یک نهاد بی طرف ترتیب شده نشاندهنده آنست که بیشتر از 70 در صد مردم افغانستان از عملکرد پولیس ملی رضایت دارند.

اما به باور برخی مردم پولیس ملی در سطح شهر با پولیس ترافیک که لایحه وظایف شان کاملا مجزا از همدیگر است، یکجا شده و برای مردم و رانندگان وسایط مسافربری، دست فروشان و کسبه کاران که مصروف کار در خیابان ها می باشند، ایجاد مشکل و مزاحمت می کنند.

به باور تعداد از شهروندان، پولیس باید برای رفع مشکل مردم و جامعه تلاش نماید و کسانیکه به نیروی پولیس جذب می شود باید در جریان تحصیل به آنان آموزش داده شود که با شهروندان چگونه رویه درست و انسانی داشته باشند.

بربنیاد گفته های شهروندان در شرایط کنونی افغانستان به دلیل نبود کار و فقر اقتصادی کسانی جذب پولیس ملی می شوند که حداقل فرهنگ رویه درست را با مردم بلد نیستند.

با این حال گزارشگر صدای مردم خبرگزاری صدای افغان(آوا) در رابطه به رویه پولیس با مردم با تعداد از شهروندان شهر کابل گفتگو کرده است.

سید احمد راننده تکسی در رابطه به رویه پولیس با مردم می گوید: پولیس باید در جامعه نمونه اخلاق باشد تا مردم و حتی راننده گان تحت تاثیر رویه و اخلاق انسانی این خدمتگاران جامعه قرار گیرند نه اینکه با خشونت علیه شهر وندان دست به کار های بزنند که به شخصیت یک فرد توهین شود.

به گفته وی، اگر نیروهای پولیس ملی از اخلاق و ادب در برابر مردم و جامعه کار بگیرند مردم نیز از نیروهای پولیس راضی خواهند شد و آن زمان شعار، پولیس خدمتگذار مردم است تحقق پیدا خواهد کرد.

عبدالقهار یک تن از کسبه کاران که در روی خیابان مصروف کار و پیدا کردن لقمه ای نان برای خانواده اش است در رابطه به رویه پولیس با مردم عامه می گوید: مجبور هستیم به دلیل نبود کار ثابت، در کنار جاده ها دست فروشی کنیم و برای معیشت زندگی چیزی بدست آوریم، اما نیروی های پولیس ملی مانع فعالیت های ما می شود و نمی گذارند لقمه ای نان حلال پیدا کنیم.

وی، در پاسخ به این سوال که شما نسبت به رویه بد پولیس چه عکس العمل از خود نشان می دهید، می گوید: اگر ما نسبت به رویه بد پولیس عکس العمل نشان دهیم لباس خود را قصدا پاره می کنند و ما را متهم می سازد که به یونیفورم پولیس دست اندازی و یا توهین کرده است و آن وقت مورد لت و کوب قرار می گیرم تا پول ندهیم آزاد هم نمی شویم.

با این حال قاسم علی یک تن از دانشجویان دانشگاه کابل می گوید: حقیقت امر این است که پولیس خدمت گذاران واقعی ملت است شخص خودم از رفتار نیرو های پولیس راضی هستم به جز از یک عده افراد پولیس که رویه خوب با مردم ندارند و مردم را نسبت به نیرو های پولیس بدبین می سازد.

به گفته این دانشجو، در کشور ما تقریبا سه دهه جنگ و بد بختی بوده که روی روحیه و احساسات تمام مردم تاثیرات بدی بجا گذاشته و پولیس هم از این قاعده مثتثنی نیست و با گذشت زمان عملکرد این نیرو های امنیتی که حافظ مال، جان و ناموس مردم و جامعه است خوب و خوبتر خواهد شد.

وی خطاب به شهروندان گفت: نباید به خاطر رویه بد یک عده ای محدودی از نیرو های پولیس تمام این خدمت گذاران واقعی مردم و ملت را مورد انتقاد قرار دهیم.

قطره

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار