افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 28 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

پولیس محلی در ولایت سرپل از مردم عام باج می گیرند!

اعضای شورای ولایتی سرپل و مردم عام از دست داشتن پولیس محلی در نا امنی های اخیر در این ولایت خبر می دهند.

 

شماری از اعضای شورای ولایتی سرپل می گویند که پولیس محلی با سلاح های دست داشته شان در مناطق تحت تسلط خود نا امنی خلق می کنند و از مردم عام باج می گیرند.

 

به قول اعضای شورای ولایتی سرپل، ولسوالی کوهستانات نیز در اثر پیوستن یک گروه پولیس محلی به مخالفین مسلح دولت به دست طالبان افتاد که از یک سال تا به اکنون دولت نتوانسته است که منطقه را دوباره در تصرف خود در آورد.

 

اسد الله خرم یک عضو شورای ولایتی سرپل در مورد به سقوط ولسوالی کوهستانات گفت:

 

“یکی از دلایل سقوط لسوالی کوهستانات را می توانیم بگویم که پولیس محلی با مخالفین مسلح دولت همکاری داشت و ابعاد دیگری را نیز در پی داشت.”

 

در حین حال ساکنان سرپل نیز از وخیم بودن اوضاع امنیتی در این ولایت شکایت داشته می گویند که در کنار مخالفین مسلح دولت پولیس محلی نیز با زور و سلاح های دست داشته خود مردم عام را مورد آزار و اذیت قرار داده و از آنان عشر و باج می گیرند.

 

آنان می گویند که پولیس محلی گاه در لباس نظامی و گاه هم در چهره مخالفین مسلح دولت در مسیر راه های دور، دست به دزدی می زنند.

 

حشمت الله یکی از باشنده گان ولسوالی بلخاب است او در رابطه گفت:

 

“دولت توانایی و اراده این را ندارد که بتواند افراد که با سلاح دست داشته خود گاهی به نام طالب و گاهی بنام پولیس مردم را آزار و اذیت می کنند و باج می گیرند و دزدی می کنند، از فعالیت شان جلوگیری کند.”

 

با این حال ظاهر وحدت والی سرپل نیز مشکلات موجود از سوی پولیس محلی در این ولایت را پذیرفته می گوید که جهت مهار ساختن آن برنامه اصلاحی روی دست دارند.

 

وی گفت، اگر شواهد و مدارک را به دست بیاورند که این نیروها با مخالفین دست داشته و یا به آنان همکاری می کنند، با نیروهای پولیس محلی برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

 

آقای وحدت گفت:

 

“دقیقاً اگر ثابت شود که نیروی های پولیس محلی و یا هر نیروی دیگر با مخالفین مسلح دولت همکاری نموده است، ما با آنان برخورد قانونی خواهیم کرد.”

 

این در حالیست که باشنده گان ولایات بلخ، جوزجان و سمنگان همزمان از فعالیت غیر قانونی پولیس محلی و آزار اذیت مردم توسط این نیرو ها شکایت می کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار