افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 30 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

پولیس در تلاش دستگیری متباقی متهمین قتل فرخنده است

با آنکه دوسیه 46 تن به اتهام قتل فرخنده به لوی څارنوالی فرستاده شده است اما وزارت داخله افغانستان می گوید که، یازده تن دیگر نیز در این رابطه تحت تعقیب پولیس قرار دارند.

 

نورالحق علومی وزیر امور داخله روز گذشته که به خاطر ارایه معلومات به کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه فرا خوانده شده بود گفت، ارگان های عدلی و قضایی باید بخاطر بررسی دوسیه افراد متهم با آنها همکاری نمایند.

 

آقای علومی در این رابطه در کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه گفت:

 

“ما دوسیه را تکمیل کردیم در مورد 28 نفر که فعلاً متهم است، در حدود ده الی یازده نفر دیگر هم تحت پیگرد ما قرار دارد که آنها بدست بیایند که سطح متهم بودن آنها تا چه اندازه در این معامله دست دارند دوسیه 28 با 17 نفر منسوبین پولیس حوزه دوم امنیتی ما از آمر حوزه شروع تا پایان تمام آنها را به څارنوالی سپردیم. ”

 

آقای علومی همچنان از لوی څارنوالی خواست تا هر چه زودتر دوسیه افراد متهم را بررسی کرده و به خاطر فیصله نهایی به محکمه بفرستد.

 

مقامات لوی څارنوالی دو روز قبل گفته بودند که به اتهام قتل فرخنده دوسیه 46 تن به این اداره رسیده که نزده تن آنان پولیس و متباقی مردم عام می باشند.

 

آنها می گویند، در مدت یک ماه این دوسیه ها بررسی و نتیجه تحقیقات شان اعلام خواهد شد.

 

حدود ده روز قبل فرخنده به اتهام سوختاندن نسخه از قرآن کریم در مقابل زیارت شاه دو شمشیره توسط مردم عام به قتل رسید و جسد را آتش زدند.

 

بعد از وقوع این حادثه وزارت داخله و کمیسیون حقیقت یاب گفتند که فرخنده بی گناه بوده است.

 

در همین حال ظاهر قدیر معاون اول ولسی جرگه نیز از ارگان های عدلی و قضایی کشور خواست تا از تحقیقات چشم پوشی نکنند و دوسیه قتل فرخنده را به گونه جدی بررسی نمایند:

 

“خواست ما از ارگان های عدلی و قضایی اینست که از حقیقت نباید چشم پوشی نمایند و در این مساله هر کسیکه دست داشته باشد خارجی و یا داخلی باید تمام آنها شناسایی شوند و این قضیه نباید خاموش باقی بماند.”

 

فیض محمد عثمانی وزیر حج و اوقاف که در کمیسیون امنیت داخلی حضور داشت گفت، تحقیقات آنها نشان می دهد که فرخنده بی گناه بوده است.

 

قتل فرخنده بسیاری از مردم بخصوص زنان را در این کشور به شدت نگران ساخته و آنان از حکومت می خواهند تا برای روشن ساختن این قضیه اقدامات جدی را روی دست گیرد.

 

در همین حال برخی از کارشناسان تاکید می کنند که اگر افراد متهم به قتل فرخنده مجازات نشوند زنان در کشور احساس مصونیت نخواهند کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار