افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 13 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

پولیس افغانستان هنوز نیز به شکل کلاسیک و سابقه جرایم را کشف می کند!

لوی پاسوال یار محمد یارمند رئیس کمیسیون اصلاحات پولیس پس از اولین نشست کاری این کمیسیون روز گذشته در کابل به خبرنگاران گفت که پولیس افغانستان هنوز نیز به شکل کلاسیک و سابقه جرایم را کشف می کند.

 

این کمیسیون در چوکات پنج کمیته کاری در یک ماه، در بخش های طرح قانون پولیس، تعلیم و تربیه، عصری نمودن نشانه های ترافیکی، ارتباطات سریع میان پولیس و در بخش های تخنیکی و تکنالوژی ارزیابی های لازم را انجام خواهد داد.

 

لوی پاسوال یار محمد یارمند رئیس کمیسیون اصلاحات پولیس پس از اولین نشست کاری این کمیسیون روز گذشته در کابل به خبرنگاران گفت که پولیس افغانستان هنوز نیز به شکل کلاسیک و سابقه جرایم را کشف می کند.

آقای یارمند در ادامه گفت:

 

“پولیس افغانستان در چوکات کلاسیک گذشته نمی تواند توقف کند. ایجاب این را می کند که باید افغانستان همگام با چالش های که است از آن فراتر برود و این را تحلیل بکند ما قوانین را مطالعه کنیم، مقرره ها، پالسی ها، پلان ها و استراتیژی ها را مطالعه کنیم و تحولی را ایجاد کنیم که این تحول در بر گیرنده تلفیق تکنالوجی با معیار های قانونی باشد.”

این اقدام وزارت داخله در حالی صورت می گیرد که همواره پولیس افغانستان به نقض حقوق بشر، فساد اداری، سوء استفاده از صلاحیت، غفلت وظیفوی و دست داشتن در جرایم متهم شده اند.

 

در این حال عبدالهادی خالد مشاور وزارت داخله افغانستان می گوید که پولیس ملی افغان معیاری نبوده و اکثراً دست به کار های خلاف قانون می زنند.

آقای خالد افزود که تلاش دارند تا در صفوف پولیس اصلاحات به میان آمده و پولیس از همه قوانین به گونه کامل آگاهی داشته باشد.

 

آقای خالد افزود:

 

“پولیس افغانستان بسیار زحمت می کشد، بسیار قربانی می دهد اما چون پولیس معیاری نیست. امکانات کافی، تخنیکی، تکتیکی و حمایوی ندارند بناءً از نزد پولیس اعمالی سر می زند که آن اعمال با قوانین افغانستان نا سازگاری دارد و مردم اذیت و آزار می شود.”

 

این در حالیست که قبل از این نیز بارها حکومت افغانستان تلاش نموده تا پولیس را معیاری سازد اما گفته می شود که این تلاش ها در کشور زیر سایه نا امنی و تحولات سیاسی پنهان مانده است.

 

در این حال کار شناسان می گویند: تا زمانیکه پولیس به گونه درست و معیاری عمل نکند و دور از تعصبات قومی، لسانی و سمتی فعالیت نکند طوری که لازم است در کار شان موفق نخواهند بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار