افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, تحلیلی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 31 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

پنهان کاری های امریکا ادامه دارد…

به نقل از نیویارک تایمز، واشینگتن تصمیم گرفته تا اطلاعات کلیدی درباره افزایش تعداد و یا پیشروی نیروهای امنیتی محلی افغان را مخفی نگه دارد.

از این رو در راپور‌های آینده سرمفتش خاص امریکا در امور بازسازی افغانستان موسوم به (سیگار) اطلاعاتی از جمله شمار نیروهای اردوی ملی و پولیس افغانستان، اینکه چه تعداد از آن‌ها کشته و زخمی شده و وضعیت تسلیحاتی آن‌ها نیز چگونه است، فاش نخواهد شد.

جان سپکو سرمفتش خاص امریکا که دفترش راپور چهارماهه‌ای را درباره وضعیت افغانستان نشر می‌کند در مصاحبه‌ای گفت: افغان‌ها، طالبان و اردوی امریکا شرایط را می‌دانند و تنها افرادی که از اوضاع با خبر نیستند افرادی هستند که هزینه این جنگ را می‌پردازند.

تورَن تام گرسبک یکی از سخنگویان نیروهای امریکایی در افغانستان ضمن حمایت از محرمانه نگه داشتن این اطلاعات گفت که این اقدام به درخواست دولت افغانستان صورت گرفته است.

سپکو نیز در این باره گفت: دولت معمولا اتفاقات خوب را محرمانه نمی‌کند، من نمی‌خواهم برخی بروکرات‌های افغان که نام و هویت آنها مشخص نیست تعین کنند که مالیات‌دهندگان امریکایی چه را باید و چه را نباید بدانند.

این اطلاعات پیش از این تنها یک بار و آن هم در سال 2015 محرمانه شد، زیرا دولت اوباما سعی داشت طوری وانمود کند که جنگ افغانستان تمام شده است. در آن هنگام طالبان حملاتی را در سراسر افغانستان آغاز کرده بود و به گفته مقامات اگر این اطلاعات فاش می‌شد بیم آن می‌رفت که جان نیروهای افغان و امریکایی به خطر بیفتد.

راپور‌های چهارماهه سیگار از سال 2015 تاکنون ضمیمه‌های محرمانه‌ای داشته است و این بار نیز در حالی که رییس جمهور امریکا درگیری‌ها در افغانستان را با اعزام چند هزار نظامی بیشتر تشدید کرده است و فعالیت‌های سازمان سیا نیز گسترش خواهد یافت بنابراین اطلاعات مربوطه نیز مخفی نگه داشته شده‌اند.

شمار تلفات اردوی ملی و نیروی پولیس افغانستان، نیرویی که مسئولیت درگیری با طالبان و افراد وابسته به داعش را دارند نیز محرمانه هستند.

براساس راپور اخیر سیگار، از آغاز سال جاری عیسوی تا هشتم ماه می، دو هزار و 531 نیروی امنیتی افغان کشته و چهار هزار و 238 نفر نیز زخم برداشتند.

آمار بالای کشته‌شدگان می‌تواند روحیه نظامیان و نیروهای پولیس افغان را تضعیف کرده و تلاش‌های دولت افغانستان را نیز برای جذب 330 هزار نیروی امنیتی جدید را با مشکل روبرو می‌کند.

در آوریل سال جاری آماده گی تسلیحاتی شش قول‌اُردو‌ افغانستان که در ساختار نظامی افغانستان حدود 18 هزار نظامی است، بین 42 تا 68 فیصد متغیر بوده است.

جان سپکو گفت: هنوز مشخص نیست که آیا اردوی امریکا قصد محرمانه کردن اطلاعات بیشتری را در راپور‌های آینده دارد، زیرا برخی اصلاحات در راپور ماه آکتُبر به نظر خودسرانه بوده است.

سر مفتش خاص امریکا در امور بازسازی افغانستان افزود: اگر آنها اکنون این اطلاعات را محرمانه کنند، معلوم نیست ماه آینده چه اطلاعاتی را محرمانه خواهند کرد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار