افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 10 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

پنج هزار جریب زمین در کابل از تصرف غاصبین بیرون شد!

مقامات ولایت کابل می گویند که هزاران جریب زمین دولتی را اخیراً از تصرف غاصبین در کابل بیرون کرده اند.

با وجود که مقامات ولایت کابل نام های کسانی را افشاء نکرده اند، که در غصب این زمین ها در کابل دست دارند، اما می گویند که بیشتر از 10 تن را به ارتباط غصب زمین های دولتی به لوی څارنوالی معرفی کرده اند.

وسیع الله میاخیل سخنگوی والی کابل به روز یکشنبه به رایو آزادی گفت که در جریان دو ماه گذشته حدود 5000 جریب زمین را که از سوی زورمندان غصب شده بود از کنترول آنان بیرون ساخته شده است:

«کمسیون جلوگیری از غصب زمین در ولایت کابل کار خود را آغاز کرده و در طی دو ماه گذشته ما توانستیم 5000 جریب زمین و املاک دولتی را از غاصبین مسترد و در تصرف دولت بیاوریم و حدود 10 الی 15 نفر از غاصبین را رسماً به څارنوالی معرفی کردیم.»

آقای میاخیل گفت، که این زمین ها در بخش از پغمان، اطراف بند قرغه و ارغندی با استفاده از قباله های جعلی غصب شده بود.

از سوی دیگر مقامات لوی څارنوالی افغانستان دریافت فهرست غاصبین زمین از سوی ولایت کابل را تایید می کند.

اما رحمت الله نظری معاون لوی څارنوالی به رادیو آزادی گفت که این افراد تا حال بازداشت نشده اند:

«آنان طی یک مکتوب تعدادی از متهمین را برای ما معرفی کرده اند، ولی متهمین را برای ما گرفتار نکرده اند ما قضیه را در څارنوالی تحت بررسی گرفتیم و جلب های را بخاطر دستگیری این افراد به پولیس داده ایم، اما تا به حال آنها حاضر نشده اند.»

آقای نظری هم از افشای نام این افراد خود داری نمود.

مقامات ولایت کابل می گویند، که هنوز هم تحقیقات آنان در این مورد ادامه دارد، و بعداً معلوم خواهد شد که چه تعدادی دیگر در غصب این زمین ها دست داشته اند.

سخنگوی والی کابل گفت که حالا هم در بعضی از قسمت های شهر کابل تلاش های از سوی افراد زورمند در زمینه غصب زمین ادامه دارد:

«غصب زمین ها یک مشکل جدی در مقابل اداره ولایتی ولایت کابل است ،زورمندان می خواهند به شکل غیر قانونی بدون موجودیت اسناد قانونی دست به چنین کار بزنند.»

بر علاوه شهر کابل، غصب زمین در بسیاری از ولایات یک مشکل عمده بوده که در بعضی اوقات کار پروژه های انکشافی حکومت را به چالش می کشد.

گزارش های موجود است که تعدادی از افراد بلند رتبه دولتی نیز در غصب زمین های دولتی دست دارند، اما سخنگوی والی کابل دست داشتن مقامات دولتی را در غصب زمین در کابل رد کرد.

این در حالی است که اداره عالی مبارزه با فساد اداری اخیراً محمد اسماعیل وزیر انرژی و آب را متهم نمود که در ولایت هرات به ارزش 70 ملیون دالر زمین را غصب کرده است.

 

 

 

 

 

رادیوآزادی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار