افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 17 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

پنج مانع بزرگ فراروی حکومت وحدت ملی

سازمان ملل متحد می‌گوید که حکومت افغانستان در سال ۲۰۱۶ با پنج مانع عمده مواجه است، مانند: «اقتصاد رو به کاهش»، «میزان بلند بیکاری»، «شورشگری رو به افزایش»، «مشکلات مالی» و «فضای شکنندۀ سیاسی».

این سازمان به حکومت افغانستان هشدار می‌دهد که اگر به این مشکلات رسیده‌گی نکند، ممکن به فاجعه‌یی بانجامد.

نیکولاس هیسم، نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل متحد برای افغانستان گفت که «بقای» حکومت وحدت ملی در سال ۲۰۱۶ یک دستاورد خواهد بود.

نیکولاس هیسم گفت: “سطح چالش‌ها بسیار بلند است. از بهر آن‌که شماری از مرکزهای ولایت‌ها از دست می‌روند؛ حتی اگر موقت هم باشند، باز هم این چالش‌ها بر جایگاه سیاسی حکومت وحدت ملی پیامد‌های ناگواری خواهد داشت.”

هیسم ادامه داد: “نقطۀ مثبت این است که در نتیجۀ عملیات نیروهای دولتی در شرق افغانستان، حضور داعشیان کم‌رنگ شده‌است.”

به گفتۀ آقای هیسم، حکومت باید با «اقتصاد رو به کاهش»، «میزان بلند بیکاری»، «شورشگری رو به افزایش»، «مشکلات مالی» و «فضای شکنندۀ سیاسی» مبارزه کند.

نیکولاس هیسم تأکید کرد که اگر حکومت افغانستان یکی از این چالش‌ها را نادیده بگیرد و یا کمتر به آن بپردازد، در سراسر کشور پیامدهای ناگواری در پی خواهد داشت.

آقای هیسم گفت که افغانستان نزدیک به ۶۹ درصد مصارف حکومت را از کمک‌های جهانی به‌دست می‌آورد و اگر در نگهداری اعتماد کشور‌های تمویل‌کننده ناکام بماند، تاثیرات بدی در پی خواهد داشت.

به گفتۀ او با اعلام خروج و کاهش نیرو‌های جهانی در سال ۲۰۱۴ شورشگری و حمله‌های طالبان شدت گرفته‌اند.

وی هشدار می‌دهد که سقوط شهر کندز، هرچند موقتی بود، اما برای موقف سیاسی حکومت وحدت ملی پیامد‌های بدی به بار آورد.
محمود صیقل، فرستادۀ ویژۀ افغانستان در سازمان ملل‌متحد اظهار داشت: “ما هنوز هم با چالش‌ها و تهدید‌هایی برخاسته از داعشیان، شبکۀ القاعده، طالبان و دیگر گروه‌های هراس افگن رو به رو هستیم.”

آقای صیقل گفت: “در نتیجۀ درگیری‌ها، موارد نقض حقوق بشر هنوزهم وجود دارند؛ چنان‌که در جریان افزایش درگیری‌ها شماری تلفاتی غیرنظامیان رو به افزایش است و شماری زیاد از خانه‌های شان بی‌جا شده‌اند و بی‌ثباتی‌ها در بخش‌های گوناگون کشور رو به افزایش استند.”

از آغاز حکومت وحدت ملی تا حال، سازمان‌های بسیار، با نظرسنجی‌ها و تحلیل‌های‌شان حکومت وحدت ملی را از پیامدهای کم‌کاری و کارشکنی‌های‌شان هشدار داده‌اند، اما حکومت به هشدارهای آنان توجهی نکرده‌است.

دیده شود که این‌بار حکومت وحدت ملی به هشدارهای سازمان ملل توجه می‌کند یا نه.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار