افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 31 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

پنتاگون قصد انتقال زندانیان گوانتانامو به خاک امریکا را دارد

پنتاگون به کنگره امریکا اطلاع داده است که قصد دارد تعداد زندانیان بیشتری را از زندان گوانتانامو به خاک امریکا منتقل کند.

 

وزارت دفاع امریکا به کنگره این کشور اطلاع داده است که قصد دارد تعداد بیشتری از زندانیان را از زندان گوانتانامو خارج و منتقل کند.

 

روزنامه امریکایی «نیویورک‌تایمز» گزارش کرد، یکی از مقامات رسمی دولت امریکا اعلام کرد که انتقال این زندانیان از زندان گوانتانامو به کاهش بیشتر تعداد کنونی زندانیان که 91 نفر هستند، منجر می‌شود.

 

طبق این گزارش، پنتاگون موظف است که ظرف مدت 30 روز به کنگره نشان دهد که استانداردهای امنیتی برای آزادی این زندانیان تأمین شده است.

 

این مقام دولتی جزئیات بیشتری درباره زمان دقیق انتقال زندانیان از زندان گوانتانامو در خلیج گوانتانامو کیوبا ارائه نداده است.

 

«باراک اوباما» رییس‌جمهوری امریکا از همان 8 سال پیش که وارد رقابت‌های انتخاباتی برای ورود به کاخ سفید شد، وعده تعطیلی زندان گوانتانامو را مطرح کرد اما مخالفت‌های شدید کنگره، مانع از اجرایی شدن پلان وی شد. جدیدترین پیشنهاد وی برای تعطیلی زندان گوانتانامو در ماه فِبریوری به کنگره ارائه شد که مورد مخالفت شدید جمهوری‌خواهان قرار گرفت.

 

پلان انتقال دور بعدی زندانیان گوانتانامو اولین بار روز چهارشنبه توسط روزنامه امریکایی «واشنگتن‌پست» گزارش شد.

 

تلاش اصلی دولت اوباما برای تعطیلی زندان مذکور در اصل به شکل انتقال زندانیان کم خطر به کشورهایی بوده است که بتوانند شرایط امنیتی را تأمین کنند و باقی زندانیان نیز به زندانهای مختلف در خاک امریکا منتقل شوند. در بین مکان‌های احتمالی که پنتاگون در صدد است زندانیان گوانتانامو را به آنجا منتقل کند، زندانهای نظامی در ایالت کانزاس و کارولینای جنوبی و همچنین زندانهای فدرال در فلورانس ایالت کلرادو می‌باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار