- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

پلان هایی که عملی نشد/ مخالفان مسلح در اندیشه ایجاد مراکز بزرگ

تهدیدات و فشارها از سوی دشمن بسیار بود در تناسب به سال های گذشته تلفات نیرو های ما هم به طور نسبی بسیاربود، چیزیکه مهم است این است پلان را که مخالفین داشتند به آن نرسیدند و ناکام شدند، آنها میخواستند در افغانستان مراکز بزرگ ایجاد کنند!

 

فصل جنگ در سال ۱۳۹۴ در ۱۴ سال گذشته اولین فصل جنگی بود که مسئولیت کامل آنرا نیروهای امنیتی افغان به عهده داشت و در این جریان رهبری عملیات ها نیز به عهده نیروهای امنیتی افغان گذاشته شده بود.

 

وزارت دفاع عامل مشکلات در این فصل جنگی را گرفتن مسئولیت از سوی نیرو های امنیتی افغان میداند و میگوید این نیروها با امتحان سخت مخالفان مسلح روبرو شدند.

 

دولت وزیری سخنگوی این وزارت میگوید، گروه های مختلف مخالفان مسلح دست به هم داده بودند تا در این فصل جنگی که در حال خلاص شدن است کم از کم هشت ولایت و بیش از ۶۰ ولسوالی را تصرف نمایند.

 

آقای وزیری گفت که مخالفان مسلح در شماری از ولایات تصمیم برای ایجاد مراکز بزرگ را نیز داشتند، اما نیروهای امنیتی افغان از آن جلوگیری کرد:

“تهدیدات و فشارها از سوی دشمن بسیار بود در تناسب به سال های گذشته تلفات نیرو های ما هم به طور نسبی بسیاربود، چیزیکه مهم است این است پلان را که مخالفین داشتند به آن نرسیدند و ناکام شدند، آنها میخواستند در افغانستان مراکز بزرگ ایجاد کنند بیش از ۶۰ ولسوالی را تصرف کنند و بیش از هشت ولایت را تصرف کنند و آنرا سقوط بدهند کم از کم دو شاهراه را مسدود کنند.”

 

آقای وزیری میگوید که در فصل جنگی سال جاری بزرگترین خلای نیرو های امنیتی قوت های هوایی بوده و تاکید میکند که هر گاه این خلا برطرف گردد نیرو های امنیتی تهدیدات را به وقت و زمان آن دفع میکند.

 

هر چند وزارت دفاع ارقام تلفات نیرو های امنیتی و فهرست ولایت ها و ولسوالی های را که طالبان قصد سقوط آنرا داشتند با ما شریک نساخت، اما تحقیقات نشان میدهد که درسال ۱۳۹۴ طالبان برعلاوه شهر کندز، حدود ۱۷ ولسوالی را تصرف کرده که اکثر آن در ولایات شمالی میباشد.

 

ولسوالی های که فصل جنگی سال ۱۳۹۴ بدست طالبان افتاد عبارتند از ولسوالی های اما صاحب، چهار دره، دشت ارچی و قلعه زال در ولایت کندز ولسوالی های یمگان، وردوج و جرم در بدخشان.

 

ولسوالی های خواجه غار و درقد در ولایت تخار ولسوالی های غورماچ و گرزیوان در ولایت فاریاب ولسوالی کوهستانات در سرپل ولسوالی تالاوبرفک در ولایت بغلان ولسوالی جوند در ولایت بادغیس و ولسوالی های نوزاد، موسی قلعه و خانشین در ولایت هلمند که از این جمله ولسوالی وردوج و یمگان در بدخشان، درقد در تخار و کوهستانات در سرپل تا حال نیز در تصرف طالبان قرار داشته و بقیه ولسوالی ها را نیروهای امنیتی افغان در کنترول خود درآورده اند.

 

طالبان در ۲۸ ماه سپتمبر امسال پس از چند ساعت درگیری شهر کندز را نیز تصرف کرده و در ۱۴ سال گذشته برای اولین بار بود که طالبان موفق به گرفتن مرکز یک ولایت شدند.

 

گزارش دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یونما نشان میدهد که کندز ۱۷ روز بدست طالبان بود و در این جریان به اثر حملات هوایی و زمینی ۲۸۹ تن کشته و نزدیک به ۵۵۰ تن زخم برداشتند.

 

نیرو های امنیتی افغان حین سقوط شهر کندز از نیرو های امریکایی در بخش هوایی خواهان کمک شدند که این نیروها با انجام یک اشتباه شفاخانه داکتران بدون سرحد را در آن ولایت بمباردمان کرده و ۶۵ تن را کشته و زخمی ساخت.

 

طالبان در فصل جنگی سال ۱۳۹۴ عملیاتی را به نام عزم آغاز کرده و با راه اندازی این عملیات حملات را بر کابل و برخی از ولایات دیگر انجام دادند.

 

طالبان با فرستادن خبرنامه ای گفته اند که آنان در این فصل جنگ نیت سقوط ولایات و ولسوالی های مشخص را نداشتند بلکه تلاش شان این بود تا به سطح کشور با نیروهای امنیتی بجنگند.

 

تلاش کردیم تا ارقام را در مورد انجام حملات انتحاری و تهاجمی طالبان داشته باشیم، اما هیچ یک از ادارات این ارقام را با ما شریک نکردند.

 

در این فصل جنگی کشته و زخمی شدن افراد ملکی نیز یک موضوع نگران کننده خوانده میشود.

 

دفتر معاونت سازمان ملل متحد یا یونما تا حال شمار قربانیان در سال ۲۰۱۵ را منتشر نکرده است، اما گزارش شش ماهه همین دفتر در سال ۲۰۱۵ نشان میدهد که در این مدت ۱۵۹۲ فرد ملکی کشته شده و ۳۳۲۹ تن دیگر زخم برداشته اند.

 

از سوی هم ریاست جمهوری افغانستان میگوید که حملات مخالفان مسلح در سال ۱۳۹۴ بخاطر شدت داشت که آنان میخواستند تا جغرافیای افغانستان را به دو بخش تقسیم کنند.

 

سید ظفر هاشمی معاون سخنگوی رئیس جمهور گفت با تقسیم جغرافیایی سیاسی طالبان نیت امتیاز گرفتن در گفتگو های صلح را داشتند اما وی گفت نیروهای امنیتی افغان جلو این تلاش مخالفان مسلح را گرفتند.

 

آقای هاشمی می افزاید:

 

“تلاش که دشمن میکرد همین بود که یک جغرافیایی جدا گانه را در افغانستان ایجاد کند تا در مذاکرات صلح از نقش بزرگتری صحبت کند ولی خوشبختانه نیرو های امنیتی و دفاعی افغان از خود شجاعت نشان دادند و این مرحله بی پیشنیه جنگ و هدف دشمن را ناکام ساختند. “

 

طالبان مسلح در جریان این فصل جنگی قفل زندان های ولایات غزنی و کندز را نیز شکستانده و برای اکثر زندانیان که همکاران شان بودند زمینه فرار را فراهم ساختند.

 

در زندان غزنی که طالبان مسلح بالای آن حمله گروهی انجام دادند ۳۵۰ زندانی فرار کردند و از زندان ولایت کندز که دروازه آن حین حمله طالبان بالای شهر کندز شکست، حدود ۵۰۰ زندانی فرار کردند.

 

وزارت داخله افغانستان نیز فصل جنگی در سال جاری را برای نیرو های امنیتی افغان پر چالش میداند اما صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت میگوید در این فصل به مخالفان مسلح نیز تلفات سنگین وارد گردید.

 

آقای صدیقی گفت:

 

“خاصتاً پس از رویداد کندز نیرو های امنیتی ما مخالفان مسلح را شکست بزرگ دادند، خاصتاً در هشت و یا نو ولایت که سطح تهدیدات داشتیم تغییرات آمده است.”

 

وزارت داخله افغانستان نیز ارقام در مورد کشته و زخمی شدن نیروهای امنیتی را ترتیب نکرده است اما یک تحقیق تازه وزارت دفاع امریکا نشان میدهد که در سال ۲۰۱۵ میلادی تلفات نیرو های امنیتی و دفاعی افغان ۲۷ درصد افزایش یافته است.

 

در گزارش پنتاگون که اخیراً منتشر شده آمده است که در نیمه دوم سال ۲۰۱۵ میلادی وضعیت امنیتی در افغانستان روبه وخامت گرایده است.

 

در گزارش پنتاگون افزوده شده است که با وجود کمک نیروهای بین المللی نیرو های امنیتی افغان در یک جنگ شدید با طالبان مسلح قرار دارد.

 

در این گزارش سقوط شهر کندز بدست طالبان، جنگ شدید چند ماهه در هلمند و حمله اخیر طالبان بالای میدان هوایی ولایت کندهار از موارد ناکام خوانده شده است.

 

در جریان فصل جنگی درسال ۱۳۹۴ تمدید جنگ به ولایات شمالی موضوع دیگریست که این فصل جنگی را در تناسب به جنگ در سال های گذشته جدی کرده است.

 

مرکز مطالعات صلح و منازعات افغانستان میگوید، جنگ به شمال انتقال نه بلکه تمدید گردیده است و هدف این کار آن بود تا طالبان ثابت سازند که برعلاوه جنوب و شرق در شمال کشور نیز نفوذ دارند.

 

حکمت الله اعظمی محقق این مرکز گفت یکی از عوامل تمدید جنگ طالبان به شمال کشور این هم است که میخواستند تا در آن جا گروه داعش و جنگجویان آسیای میانه را سرکوب کنند.

 

آقای اعظمی در این مورد می گوید:

 

“این یک بخش از تکتیک جنگ بهاری طالبان بود که جنگ انتقال نه بلکه به شمال تمدید گردید و طالبان هم خواستند با این کار شان نشان بدهند که نه تنها در جنوب و شرق توانایی دارند بلکه در شمال نیز نفوذ دارند عامل اصلی این بود که آنها از نفوذ داعش ترس داشتند و این زمانی افزایش یافت که تحریک اسلامی ازبکستان، جنگجویان آسیای مرکزی بیعت خود را با داعش اعلام کردند. “

 

اعظمی میگوید تحقیقات آنان نشان میدهد که درسال ۱۳۹۴ هـ ش در تناسب به فصل جنگی سال گذشته تعداد حملات انتحاری کمتر بود.

 

وی میگوید که در ۱۱ ماه سال ۲۰۱۵ میلادی در تمام کشور ۸۵ حمله انتحاری شده است اما در سال ۲۰۱۴ میلادی تعداد این حملات به ۱۱۹ حمله میرسید.

 

این مرکز ارقام در مورد تلفات نیرو های امنیتی، مخالفان مسلح و خارجی ها را نیز با خود داشت اما افزود که به خاطر اصول محرمیت آنرا شریک ساخته نمیتواند.

 

مرکز مطالعات صلح و منازعه میگوید، فصل جنگی امسال بخاطری جدی بود که نیرو های بین المللی از میدان جنگ بیرون شده بودند، حکومت مصروف گفتگو های صلح با پاکستان گردید، داعش در شماری از ولایات ظهور کرد وادارات دولتی تا مدت زیادی از سوی سرپرستان اداره میگردید.

 

در همین حال شماری از اعضای ولسی جرگه میگویند که مقامات افغان باید با استفاده از فصل جنگی سال جاری خالیگاه های خود را پر ساخته و جلو چنین حملات را در آینده بگیرند.

 

داود کلکانی یک عضو این جرگه میگوید، پاکستان به بهانه اینکه طالبان را به میز مذاکره میکشاند وقت حکومت افغانستان را ضایع کرده و در همین مدت طالبان را تمویل و تجهیز کرد.

 

وی گفت:

 

“پاکستانی ها در یک سال گذشته وقت افغانستان را ضایع ساختند بخاطر اینکه ما طالبان را به میز مذاکره می نشانیم طالبان را تجهیز و تمویل کردند و به افغانستان روان کردند که ولسوالی های افغانستان سقوط کرد ولایت افغانستان سقوط کرد باز هم پاکستانی ها برای بهار سال آینده طالبان را تجهیز و تمویل کرده و به افغانستان روان شان میکنند و امکان دارد که مشکلات امنیتی ما چند برابر شود.”

 

اما وزارت دفاع افغانستان میگوید که با آموزش دادن به نیروهای امنیتی در زمستان خلا های را پر میسازند که امسال در میدان جنگ با آن مواجه بودند.

 

همایون همایون یک عضو کمیسیون دفاعی ولسی جرگه گفت مقامات افغان باید در زمستان پیشرو تدابیر شان را جدی کرده و نیرو های امنیتی را طوری آماده سازند تا فصل جنگی سال جاری در کشور تکرار نشود.