- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

پشت پرده سخنان دلسوزانه حنا ربانی ؟!!

[1]

 

حنا ربانی، وزیر خارجه پاکستان در دیدار با رهبران ائتلاف ملی افغانستان تلاش کرد تا از نیت پاک پاکستان و یا حسن نیت این کشور در قبال افغانستان پرده بر دارد و تلاش های آن کشور برای آوردن صلح و ثبات در منطقه و افغانستان را صادقانه جلوه دهد.

وی در دیدار با داکتر عبدالله تاکید کرد که صلح یک نیاز حیاتی است، پاکستان هم از تروریزم و خشونت آسیب دیده و تلفات فراوان داده است، وی افزود که پاکستان از رهبران افغانستان در مذاکره صلح حمایت می کند و می خواهد که همه جریان های سیاسی و رهبران ملی افغانستان در این مذاکرات شامل گردند.

به گفته مقامات ائتلاف ملی اگر چه صحبت های رهبران ائتلاف از جمله داکتر عبدالله با خانم ربانی کهر بسیار شفاف و بی پرده صورت گرفت و از ضرورت صداقت پاکستان و جدیت آن کشور در سهم گیری برای آوردن صلح و ثبات در منطقه سخن رفت و وجود پناهگاه های تروریستان در خاک پاکستان را یک تشویش عمده و یک خطر جدی برای منطقه عنوان کردند اما استنباط رهبران ائتلاف ملی از دیدار با وزیر خارجه پاکستان آن بود که اسلام آباد به شدت از جریان گفتگوهای قطر که امریکایی ها بر آن کنترل دارند ناراضی اند و تلاش دارند تحت عنوان صلح خواهی و ضرورت افغانستانی شدن این گفتگوها به تقویت محور عربستان – پاکستان و افغانستان بپردازند و نقش خود را در این گفتگوها برجسته سازند.

تلاشهای دیپلماتیک پاکستان و برقراری ارتباط با رهبران ائتلاف ملی در زمانی صورت می گیرد که این کشور در شرایط سخت و حساسی به سر می برد، مناسبات تیره و پرتنش با امریکا، بدنامی روز افزون در افکار جامعه بین المللی و تشدید رقابت ها و اختلافات داخلی، پاکستان را در وضعیت نابسامان و درمانده ای قرار داده است.

صحبتهای خانم ربانی کهر اگر چه بسیار نرم و منعطف بود اما با توجه به سابقه این کشور و تجارب تلخ از عملکرد رهبران سیاسی پاکستان در قبال افغانستان هنوز بسیار زود است که به سخنان نرم و منعطف آنان اطمینان شود و جدیت و صداقت پاکستان در عرصه عمل جدی گرفته شود.

طوری که رهبران ائتلاف ملی به خانم حنا یاد آوری کردند تا زمانی که پناهگاه ها و مراکز هراس افگنان در خاک پاکستان کاروانهای تجارتی افغانستان و حتی وسایط حامل کتب وزارت معارف کشور را توقف دهند و پشت سر گروههای مسلح افغانستان قرار داشته باشند، بعید است که به سخنان مقامات پاکستانی اعتماد شود و نیت خیر آنان باور گردد.

وزیر خارجه پاکستان در حالی بر افغانستانی کردن پروسه صلح تأکید می کرد که اخیراً گزارشاتی منتشر شده است مبنی بر این که اسلام آباد می خواهد ابتکار پروسه صلح را از دست امریکا بیرون کند و در همین راستا در حال تلاش برای ایجاد جبهه(عربستان) دیگری در جریان مصالحه هستند.

در واقع پاكستان از نقشش در گفتگوهاي قطر راضي نبوده و شايد هم وعده‌هاي قابل قبولي را از امريكا در ازاي كشاندن طالبان به پاي ميز مذاكره، دريافت نكرده است و از همين‌رو می خواهد وارد عمل گردد.

 

 

منبع:http://www.afghanpaper.com