افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, حوادث, خبر ویژه, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 18 ژانویه , 2017 لینک کوتاه خبر :

پشت پرده حادثه قندهار چه کسانی هستند؟/ سوء مدیریت حکومت یا اختلافات رهبران سیاسی؟

مهمانخانه قندهار

در حالی که مخالفان مسلح مهم‌ترین مظنون حادثه قندهار معرفی می‌شوند و طالبان نیز دخالت در این حمله را رد کرده است پرسش اینجاست که چه کسانی به نشست‌های محرمانه و امنیتی کشور دسترسی دارند؟

 

حدود ده روز قبل پنج دیپلومات امارات متحده عربی از جمله سفیر این کشور در افغانستان و برخی از مقامات افغان از جمله والی قندهار در مهمانخانه‌ای گردهم آمده بودند که محل نشست آنها هدف حمله انتحاری قرار گرفت.

 

در این حمله انتحاری، 12 نفر از جمله معاون والی، دو عضو ولسی جرگه و پنج دیپلومات امارات متحده عربی کشته و 14 نفر از جمله والی قندهار و سفیر امارات نیز زخم برداشتند.

 

در حالی که بلافاصله پس از این حادثه گروه طالبان مسئولیت این حمله را رد کرد، موجی از اعتراضات در محافل عمومی داخلی و خارجی افغانستان به راه افتاد.

 

پس از این حادثه، حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور، گفت که در این حمله از موادی استفاده شده که تاکنون مورد استفاده قرار نگرفته بود و گروه طالبان و برخی حلقات خارجی مسئول این حمله هستند.

 

حکومت وحدت ملی نیز با اعلام دو روز من‌حیث عزای عمومی و نیمه افراشتن بیرق افغانستان در ادارات دولتی و نمایندگی‌های سیاسی، حکم ساخت تندیس یادبود دیپلومات‌های اماراتی کشته شده را صادر کرد.

 

پس از گذشت چند روز، کشورهای زیادی در منطقه و جهان ضمن محکومیت این حمله با افغانستان و امارات ابراز همدردی کردند.

 

از سوی دیگر، تیم تحقیقاتی پولیس اسکاتلندیارد انگلیس نیز برای آغاز روند تحقیقات مشترک با امارات متحده عربی به منظور بررسی و تحقیق درباره انفجار اخیر در قندهار به این ولایت اعزام شده است.

 

گفته می‌شود که سه تیم تحقیقاتی از جمله گروه تحقیقاتی دولت افغانستان برای بررسی چگونگی وقوع این انفجار تا به حال به قندهار رفته‌اند ولی پولیس اسکاتلندیارد به دعوت امارات متحده عرب برای بررسی به این ولایت آمده‌اند.

 

در حالی که همه چیز به این سمت کشیده می‌شد که طالبان متهم ردیف اول این حمله انتحاری است اما قاری یوسف احمدی سخنگوی طالبان افغان در پیامی اعلام کرد که این گروه در انفجار قندهار هیچ نقشی نداشته‌اند و این انفجار به دلیل اختلافات داخلی بین مقامات دولتی افغانستان رخ داده است.

 

در ادامه این واکنش طالبان، ضاحی خلفان رییس پولیس دبی نیز گفته با در نظر گرفتن محل وقوع حادثه که تحت تدابیر امنیتی قرار داشت بنابراین مسئولیت انفجار قندهار و کشته شدن دیپلومات‌های امارات به عهده مقامات امنیتی افغان است.

 

به گفته خلفان، کمک‌های بشردوستانه به افغانستان باید از طریق سازمان ملل صورت بگیرد اگر کسی مستقیم وارد افغانستان شود قربانی کشمکش داخلی مقامات افغان خواهد شد.

 

وی مدعی شد که به یک دوست امریکایی خود قبل از حمله نیروهای امریکایی در افغانستان گفته بود که پیاده کردن دموکراسی در این کشور دیوانگی محض است و امریکایی‌ها ناکام خواهند شد.

 

پس از این اظهارات و حوادث، طالبان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که در روز حادثه در دهم جَنیوری، جنگجویان این اداره هیچ عملیاتی در قندهار انجام ندادند.

 

در بیانیه طالبان آمده است که این گروه از همان آغاز روابط خوبی با امارت متحده عربی داشته و اکنون نیز خواستار روابط نیک است.

 

این گروه ضمن ابراز همدردی با کشور امارات متحده عربی اعلام کرد که هدف گروه طالبان مشخص است و آن هم هدف قرار دادن اشغالگران و نیروهای همکار آنهاست.

 

آنچه که مشخص است این است که این جلسه مهم تحت تدابیر شدید امنیتی نیروهای نظامی برگزار شده بود و دسترسی به این محل امری بسیار مشکل به نظر می‌رسید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار