افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 20 فوریه , 2015 لینک کوتاه خبر :

پشت پرده بلاتکلیفی هرات چیست؟!

زمانی همه به این دیار تمدن و فرهنگ و هنرمندان و فرهیختگان هرات در سرزمین امن و به دور از جنگ و موادمخدر آن غبطه می خوردند اما اینک تا چشم کار می کند اخباری از نا امنی ها و ترورهای سازمان یافته سر تیتر اخبار افغانستان است.

 

ولایت بزرگ و باستانی هرات که هرازگاهی صدای ناآرامی و نارضایتی باشندگانش بلند بود و نسبت به دوران امن و آرام خود فاصله گرفته بود اینک به لطف رییس جمهور حکومت وحدت ملی گلوگاه مغتنم و مفر درآمدی برای فرصت طلبان و زیاده خواهان تبدیل شده است.

 

مدتها از زمان جاروی اشرف غنی در ولایت هرات که همه را از یک دم برکنار کرد می گذرد اما هنوز حتی یک جانشین برای 30 مسوول امنیتی و ولسوال ها و والی و روسای دولتی این ولایت از کابل معرفی نشده است.

 

برای پاسخ به این پرسش که در اذهان عمومی افغانستانی ها موج می زند که این روزها در هرات چه می گذرد صرفا کافی است نیم نگاهی به مطبوعات و رسانه ها برای اخبار اختطاف، ترور، مافیای فساد و امثالهم در هرات بیاندازیم که تاحدودی تاسف بار و بیش از آن تامل برانگیز است.

 

تاسف بار از این رو که دیگر مردم این دیار به شهر تمدن و فرهنگ و هنرمندان و فرهیختگان هرات در سرزمین امن و به دور از جنگ و موادمخدر آن غبطه می خوردند اما اینک تا چشم کار می کند اخباری از نا امنی ها و ترورهای سازمان یافته سر تیتر اخبار افغانستان قرار دارد.

 

اما تامل برانگیز و بازهم بسیار تامل برانگیزتر از این رو که از اشرف غنی که خود را مدبر و مدیر و کاردان و نخبه بین المللی و استوار در تحول می داند بعید است چنین بی گدار به آب بزند و به اصطلاح چاهی برای مفسدان حفر کند که خود در آن گرفتار بیاید.

 

به عبارتی دیگر فرمان قلع و قمع سران اجرایی و امنیتی در هرات و سپس عدم نظارت و کنترل و تحقیق و تفحص و پیگرد قضایی و حتی معرفی یک جانشین برای آنها دستشان را چنان باز گذاشته است که هرچه رد پا دارند پاک کنند و هرچه جا دارند با خود ببرند.

 

این فرصت غنیت به دزدان راه و شرکای قافله نمی تواند یک اشتباه سهوی از رییس دولت وحدت ملی تلقی گردد چرا که وی با فرمان های اولیه خود در راه تحولات و اصلاحات ثابت کرده است که اگر بخواهد می تواند پس پشت پرده بلاتکلیفی و سرگردانی تعمدی هرات چیست؟!

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار