افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 9 فوریه , 2015 لینک کوتاه خبر :

پشتیبان داعش، آمریکا و اسراییل است

صدای پای داعش در چند ولایت افغانستان شنیده می شود. گفته می شود گروه های داعشی در کشور در حال سربازگیری و جذب نیرو از میان طالبان افغانستان هستند. این موضوع نشان می دهد امکان دارد باردیگر افغانستان به خاک و خون کشیده شود. داعش چگونه گروهی است و چه چیزهایی باعث می شود داعش در افغانستان نفوذ کند؟

 

کامبیز قربانی فعال جامعه مدنی در برنامه «گفتگوی جوانان» گفت: داعش گروهی افراطی است و عملکردهای شان خلاف آموزه های اسلام است. آنها فقط برای یک طیف خاص که می خواهند بر تمام دنیا حکومت کنند تربیت و ایجاد شده اند. این گروه تازه فعالیتهایشان را در افغانستان شروع کرده اند و امکان دارد سال بعدی شاهد حرکات تروریستی شان باشیم.

 

وی در ارتباط با حامیان داعش عنوان کرد: گویا اسراییل و آمریکا در پشتیبانی از بازی داعش حضور دارند و می خواهند توسط این طیف جاهایی را که چاه های نفت دارد در اخیتار داشته باشند. از طرفی دیگر می خواهند به نحوی اسلام را بدنام کنند. این گروه روحیه شیعه ستیزی دارند. برنامه داعش این است که کشورهای خاورمیانه تا حدود روم و اسپانیا را فتح کنند و خلافت خود را ایجاد کنند. از دیگر برنامه های این گروه این است که ایران را تضعیف کنند. آمدن داعش به افغانستان، می تواند پلانی برای از بین بردن ایران باشد بعد از ایران هم قصد این است که به طرف روسیه و چین بروند.

 

قربانی در ارتباط با پیشینه رهبر داعش اظهار کرد: در سال 2003 خلیفه بغدادی با ضرغاوی یک گروه تروریستی به نام جندلشام تاسیس کردند و بعد زیر چتر اسامه بن لادن در افغانستان فعالیت داشتند. طالبان افغانی با آنها آشنایی دیرینه دارند. تا حد زیادی دیدگاه طالبان با آنها نزدیک است.

 

این فعال جامعه مدنی زمینه هایی که می تواند نفوذ داعش را در افغانستان هموار کند را این گونه بیان کرد: داعش در افغانستان از چند مجرا می تواند وارد شود. یک، بیکاری جوانان. اتحادیه جوانان افغانستان اعلام کرده است که پنجاه و دو درصد جوانان در افغانستان بیکار هستند و تعداد زیادی از جوانان کنکور زده می شوند چرا که دانشگاه های افغانستان توانایی پذیرش همه جوانان را ندارد. به این ترتیب امکان دارد بعضی از جوانان به خاطر فشارهای اقتصادی مجبورشوند به داعش روی بیاورند چرا که داعش از لحاظ مالی معاش خوبی به سربازان خود می دهد. دوم، دولت افغانستان در سیزده سال گذشته و حال در مورد کودکان خیابانی هیچ تصمیم و برنامه ای ندارد. داعش در سوریه از کودکان خیابانی برای عملیات انتحاری خود استفاده می کند. این شرایط ممکن است در افغانستان نیز پیش بیاید. سوم، سطح آگاهی های مردم بسیار پایین است. مردم در بسیاری جهات با هم متحد نیستند و بر ضد نظام و کشور خود عمل می کنند.

 

وی راه های مقابله با نیروهای داعشی را در عملکرد جوانان و حکومت می بیند و می گوید: جوانان می توانند با آموزه های دینی مفکوره داعشی را سرکوب کنند. از طرفی دیگر می توانند تظاهرات و راهپیمایی های صلح آمیز داشته باشند. در کنار نیروهای امنیتی کشور بایستند و به آنها روحیه بدهند. حکومت هم می تواند برای جلوگیری از پیوستن جوانان به داعش زمینه اشتغال را برای آنها مساعد کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار