افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 17 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

پشتیبانی چین از مذاکرات بین حکومت افغانستان و طالبان

چین از مذاکرات بین حکومت افغانستان و طالبان پشتیبانی کرده و نقش تمام جوانب از جمله پاکستان را در آن بسیار مهم خوانده و از آن ستایش می کند.

 

در حالی که حوادث هفته های اخیر در افغانستان مذاکرات صلح بین افغانستان و طالبان را به سرنوشت نامعلوم رو به رو ساخته است، اما چین اظهار میدارد که از پروسه صلح افغانستان که تحت رهبری خود افغان ها باشد، پشتیبانی می کند.

 

سخنگوی وزارت خارجه چین هوا چون ینگ در یک کنفرانس خبری خود گفته است که چین این تلاشها را تشویق نموده و باور داردکه برای حل بحران افغانستان این پروسه یگانه راه می باشد.

 

موضوع مذاکرات صلح افغانستان بعد از نشر خبر مرگ رهبر طالبان ملا محمد عمر و تعین ملا اختر محمد منصور به حیث جانشین وی تا مدت نا معلوم به تأخیر افتاد چون یک تعداد از رهبران مهم طالبان در شورای کویته با تعین ملا منصور مخالفت نشان دادند.

 

علاوه بر آن انفجارهای اخیر در کابل که ده ها نفر در آن کشته شدند امیدواری های ایجاد شده بعد از دور اول مذاکرات بین حکومت و طالبان را تا حدی به یأس تبدیل کرد.

 

با وصف همه این مشکلات وزارت خارجه چین در صفحه انترنتی خود از قول سخنگوی این وزارت هوا چون ینگ نوشته است که می گوید: چین از مذاکرات بین حکومت افغانستان و طالبان پشتیبانی کرده و نقش تمام جوانب از جمله پاکستان را در آن بسیار مهم خوانده و از آن ستایش می کند.

 

وزارت خارجه چین همچنان اظهار امید کرده است که تمام طرفهای ذیدخل در بحران افغانستان راه درست را پیش خواهند گرفت و تعهدات خود را برای ایجاد یک فضای اعتماد بجا خواهند آورد.

 

وزارت خارجه چین تأکید نموده است که این کشور حاضر است برای ایجاد فضای آشتی در افغانستان با تمام طرفها همکاری کند و در این راستا نقشوسیع و خاص را بازی کند.

چین در منطقه یک متحد نزدیک پاکستان است که خودش هم به تهدید تروریزم رو به رو می باشد.

 

از سوی دیگر چین دومین قدرت اقتصادی در جهان می باشد و در افغانستان، پاکستان و منطقه یک سلسله پروژه هایبزرگ اقتصادی دارد که برای عملی کردن این پروژه هایش تأمین امنیت در منطقه بسیار مهم می باشد.

 

در تنظیم دور اول مذاکراتبین حکومت افغانستان و طالبان در نزدیکی اسلام آباد، چین نقش مهم داشت و نماینده گان آن نیز در این مذاکرات سهم داشتند.

دور دوم این مذاکرات هم گفته می شد که شاید در اسلام آباد برگزار شود، اما این دور مذاکرات با نشر خبر مرگ ملا محمد عمر به تعویق افتاد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار