افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 16 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

پشتون: در شریک سازی معلومات استخباراتی هماهنگی لازم وجود ندارد

یک تعداد از اعضای کمیسیون امور دفاعی ولسی جرگه، ارگان های امنیتی افغانستان را به سهل انگاری و بی توجهی در شریک سازی معلومات استخباراتی متهم می کنند.

 

آنان می گویند، در این بخش میان ارگان های امنیتی افغان هماهنگی لازم وجود ندارد.

 

خالد پشتون یک عضو کمیسیون امور دفاعی ولسی جرگه روز گذشته گفت، قبلاً تنظیم هماهنگی میان نیروهای افغان به دوش نیروهای بین المللی بود، اما با کاهش حضور آنها در این بخش، مشکلات افزایش یافته است.

 

آقای پشتون تاکید دارد که باید به این مساله، توجه جدی شود:

 

” قبلاً اکثر هماهنگی در این مورد را جامعه بین المللی می کرد، حالا که حضور نیروهای بین المللی در افغانستان کم شده، افغان ها به همان اندازی هماهنگی را در میان خود به وجود آورده نمی توانند و ما تاثیرات دلخراش آن را همه روزه می بینیم. ”

 

آقای پشتون می گوید که نیاز است تا یک هماهنگی قوی میان وزارت دفاع و داخله و همچنان ریاست عمومی امنیت ملی به میان آید.

 

مساله کم توجهی به شریک سازی معلومات استخباراتی میان ارگان های امنیتی افغان پس از آن مطرح می شود که در تازه ترین مورد، در حمله تهاجمی مخالفین مسلح بالای پوسته های اردو در ولسوالی جرم بدخشان، دهها سرباز افغان کشته شدند.

 

تصاویر نشر شده در صفحات اجتماعی در این مورد نشان می دهد که مخالفین مسلح سرهای تعدادی از سربازان افغان را از تن جدا کرده که این کار با عکس العمل تندی مقامات دولتی و مردم عام روبرو شده است.

 

قبلاً گفته شده بود که معلومات استخباراتی در باره چگونگی حمله بر ولسوالی دانگام ولایت کنر با ارگان های مربوطه شریک ساخته شده بود، اما به موقع به آن رسیده گی صورت نگرفت که در نتیجه آن، چندین سرباز افغان کشته شدند.

 

در این حال شماری از کارشناسان امنیتی افغان کوتاهی در شریک سازی معلومات استخباراتی و عدم رسیده گی عاجل به آن را از مشکلات جدی در میان سکتور امنیتی افغانستان می دانند.

 

فقیر محمد فقیر وزیر داخله اسبق کشور می گوید که بی توجهی به این مساله، روحیه سربازان افغان را تضعیف خواهد کرد:

 

” در صورت که به موقع عمل صورت نگیرد و یا غلطی در این مسایل رخ بدهد، این کار تاثیرات منفی را بالای همه پرسونل که زیر همین حکم یا امر عمل می کند می گذارد. ”

 

جنرال عتیق الله امرخیل یکی از کارشناسان نظامی افغان نیز می گوید که باید در بخش شریک سازی معلومات استخباراتی میان سکتور امنیتی افغان، اقدامات عملی و صادقانه انجام شود و برای هریک از این چنین معلومات، تدابیر جدی مدنظر گرفته شود.

 

در این حال، وزارت دفاع می گوید که در اکثر موارد میان سکتور امنیتی افغانستان هماهنگی وجود دارد.

 

دولت وزیری معاون سخنگوی وزارت دفاع در این رابطه گفت:

 

” تمامی پلان گذاری ها به صورت هماهنگ اجرا و تصمیم گرفته می شود و در دیگر بخش ها ما خصوصاً با ریاست امنیت ملی هماهنگی زیاد داریم، ما یکی دیگر را در رابطه به برخی مسایل اطلاع می دهیم، با وزارت داخله هم ما مشترکاً عملیات می کنیم و تصمیم مشترک می گیریم، در کل هماهنگی میان ما بهتر شده است. ”

 

پس از ختم پروسه انتقال مسوولیت های امنیتی از نیروهای خارجی به قوت های افغان، مقامات سکتور امنیتی افغانستان همواره اطمینان دادند که قادر به تامین امنیت کشور هستند، اما انتقادهای وجود دارند که در بعضی از موارد هنوزهم در میان ارگان های امنیتی افغان، مشکلات جدی وجود دارد.

 

گفته می شود که در کنار کمبود تجهیزات، ارگان های امنیتی افغانستان با چلنج بزرگ چون ناهماهنگی در بخش شریک سازی معلومات استخباراتی و عدم اقدم به موقع به آن، روبرو اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار