افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 18 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

پرویز مشرف بخاطر تشدید بخشیدن جنگ در افغانستان باید محاکمه شود

مرکز هماهنگی نهاد های جامعه مدنی و شماری از شوراهای قومی از سازمان ملل متحد می خواهند تا پرویز مشرف رییس جمهور پیشین پاکستان را به علت تشدید بخشیدن جنگ در افغانستان محاکمه نماید.

 

مزکر هماهنگی نهاد های جامعه مدنی و برخی از شورا های قومی پرویز مشرف را عامل اصلی جنگ در افغانستان دانسته می گویند که باید مشرف به محکمه بین المللی معرفی شود.

 

اعضای این نهاد ها روز گذشته در یک نشست خبری در کابل گفتند، پرویز مشرف رییس جمهور پیشین پاکستان در مصاحبه با روزنامه گاردین پذیرفته که سال ها طالبان را حمایت کرده و جنگ در افغانستان را تشدید کرده است.

 

غلام جیلانی ځواک یک عضو این نهاد گفت، باید پرویز مشرف در محکمه بین المللی محاکمه شود:

 

” پرویز مشرف بخاطر تمام جرایم شان یعنی جرایم ضد بشری، جنایات جنگی، قتل و تجاوز که در افغانستان راه اندازی کرده است باید به محکمه بین المللی معرفی شود.”

 

اعضای این نهاد همچنان گفتند، باید حکومت افغانستان در رابطه به سخنان اخیر پرویز مشرف عکس العمل نشان می داد که متاسفانه مقامات حکومتی خاموشی اختیار کرده اند.

 

پرویز مشرف رییس جمهور پیشین پاکستان چندی قبل در مصاحبه با روزنامه گاردین پذیرفته است که پاکستان از سال 2001 میلادی بدینسو حامی طالبان بوده و از آنها بخاطر جنگ در افغانستان حمایت کرده است.

 

مشرف همچنان گفته است که حکومت پاکستان این کار را بخاطری انجام می داد که در حکومت قبلی افغانستان کسانی حاکمیت داشتند که آنها با هندوستان روابط نزدیک داشتند.

 

در همین حال برخی از تحلیلگران افغان می گویند، حکومت پاکستان همواره طوری ستراتیژی اش را اعیار کرده که در افغانستان دست بالا داشته باشد.

 

عتیق الله امرخیل یک تن از این تحلیلگران چنین گفت:

 

“تا جایکه برای ما ثابت شده و تجربه هم نشان می دهد پاکستان هدف دارد و ستراتیژی خود را طور طرح کرده تا همیشه در افغانستان دست باز داشته باشد و اعتراف را که انجام داده است در حقیقت یک اخطار برای افغانستان است، جهان نباید خاموشی اختیار کند.”

 

در حال حاضر پرویز مشرف رییس ‌جمهور پیشین پاکستان، به اتهام دست داشتن در ترور بی ‌نظیر بوتو صدراعظم پیشین آن کشور و برخی از اتهامات دیگر در منزل اش تحت نظارت قرار دارد.

 

تحلیلگران افغان می گویند، افرادی مانند پرویز مشرف، می خواهند با این گونه اظهارات شان اهداف مغرضانه حکومت و اردوی آن کشور را عملی نماید و از این طریق زمینه ایجاد اختلافات میان افغان ها را فراهم کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار