افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 24 می , 2017 لینک کوتاه خبر :

پروژه کاسا-1000 در حال نهایی شدن است.

تطبیق پروژه کاسا-1000 باعث می‌گردد که کشورهای تاجیکستان و قرغیزستان سالانه 1300  میگاوات برق مازاد خویش را از طریق افغانستان به پاکستان صادر کنند.

پنج شرکت مشهور تولید تجهیزات برقی پیشنهادها و پروپوزل‌های تخنیکی شان را برای مشارکت در مناقصه طرح پروژه کاسا-1000 ارایه کرده‌اند. این شرکت‌ها شامل: زیمنس، الستوم، شرکت هندیTBEA، ABB GROUP و شرکت انجنیری انرژی چین می‌باشند که پیشنهادهای تخنیکی شان را برای ساخت تأسیسات زیربنایی ایستگاه‌های برق فشار قوی و نصب و راه اندازی خطوط انتقال برق در جمهوری تاجیکستان، قرغیزستان و پاکستان ارایه کرده‌اند.
در چارچوب این طرح‌، ایستگاه‌های برق فشار قوی پروژه کاسا-1000 از ساحه دتکا در کشور قرغیزستان آغاز شده و به ساحه‌ی خُجند در تاجیکستان متوصل می‌گردد، سپس داخل خاک افغانستان شده و به پشاور پاکستان می‌انجامد.
بر اساس آخرین برنامه ریزی در دهه دوم ماه می، مهلت تمدید شده شرکت‌های  خارجی برای ارایه پیشنهادهای شان در ساخت تأسیسات زیربنایی پروژه کاسا-1000 به پایان رسیده است.
اشتراک پنج غول بزرگ تولید تجهیزات برقی در مناقصه پروژه کاسا-10000 به خودی خود نشان دهنده این واقعیت است که تلاش‌های قابل توجهی از سوی کشورهای ذیدخل پروژه کاسا-1000 در جلب و جذب شرکت‌های مشهور و معتبر جهانی برای بازسازی تأسیسات زیربنایی پروژه کاسا-1000 صورت گرفته است.
تطبیق پروژه کاسا-1000 باعث می‌گردد که کشورهای تاجیکستان و قرغیزستان سالانه 1300  میگاوات برق مازاد خویش را از طریق افغانستان به پاکستان صادر کنند. همچنان، تطبیق این پروژه زمینه تجارت برق و ایجاد یک بازار برق را میان دو منطقه بزرگ جهان، آسیای مرکزی و جنوب آسیا فراهم خواهد کرد و افغانستان منحیث یک شریک قابل اعتماد در عرصه ترانزیت برق نقش ارزنده‌ای خویش را ایفاء می‌نماید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار