افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 26 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

پروژه “کاسا یکهزار” از لحاظ سیاسی و اقتصادی برای افغانستان با اهمیت است

کاسا یکهزار، پروژه انتقال برق از آسیای میانه به آسیای جنوبی بوده که با تطبیق آن افغانستان و برخی از کشورهای دیگر منطقه منفعت زیادی بدست خواهند آورد.

 

وزارت خارجه افغانستان می گوید این پروژه بزرگ انتقال برق، کشور های دخیل را تشویق به همکاری در عرصه های مختلف بخصوص تلاش در جهت تامین صلح و ثبات در منطقه می کند.

 

شکیب مستغنی سخنگوی این وزارت روز گذشته گفت که افغانستان بر علاوه سه صد میگا وات برق از پروژه کاسا یکهزار سالانه حدود سی و پنج ملیون دالر امریکایی نیز بدست می آورد:

 

” پروژه کاسا یکهزار پروژه مهم ایست در راستای بلند رفتن سطح همگرایی اقتصادی منطقوی. این چنین پروژه ها کشور های که از آن مستفید می شوند تشویق به همکاری بیشتر در عرصه های مختلف بخصوص تلاش در جهت تحکیم صلح و ثبات در منطقه خواهد کرد.”

 

تفاهمنامه پروژه کاسا یکهزار یا انتقال برق تاجکستان و قزاقستان از راه افغانستان به پاکستان روز جمعه میان وزرای انرژی و برق کشورهای عضو در استانبول ترکیه به امضا رسید.

 

به اساس این توافقنامه، یکهزار میگاوات برق قزاقستان و تاجکستان از طریق افغانستان به پاکستان انتقال یافته و سه صد میگاوات دیگر آن مورد استفاده در افغانستان قرار خواهد گرفت.

 

در این میان برشنا شرکت می گوید که پروژه کاسا یکهزار به مراتب بالای اوضاع سیاسی، اقتصادی و اجتماعی افغانستان تاثیرات مثبت خواهد داشت.

 

وحید الله توحیدی سخنگوی این شرکت گفت که لین انتقال برق پروژه کاسا یکهزار از ولایات قندز بغلان، پنجشیر، کابل، لغمان و ننگرهار به پاکستان امتداد خواهد یافت.

 

آقای توحیدی گفت، این پروژه تا ماه می سال 2018 میلادی تکمیل و به بهره برداری سپرده خواهد شد:

 

” بالای همان حق ترانزیت مشکلات میان افغانستان، پاکستان و قزاقستان بود که آن هم حل شد. فعلاً همه مشکلات در این پروژه مرفوع شده است. فعلاً کار عملاً آغاز می گردد و الی ماه می 2018 این پروژه تکمیل و به بهره برداری سپرده می شود.”

 

توافقنامه پروژه کاسا یکهزار در حالی از سوی کشور های عضو به امضا می رسد که چندی پیش رییس جمهور غنی گفته بود، افغانستان تلاش دارد با تامین نمودن منافع اقتصادی کشور های همسایه بخصوص پاکستان امنیت و ثبات را در این کشور تامین کند.

 

از سوی هم غلام فاروق مجروح عضو کمیسیون مواصلات، مخابرات و تهیه آب و برق ولسی جرگه نیز پروژه کاسا یکهزار را بسیار مهم می خواند:

 

” این تفاهمنامه از لحاظ اقتصادی و امنیتی برای افغانستان و هم از لحاظ محوری شدن افغانستان برای کشور های منطقه در قسمت ایجاد روابط اقتصادی از اهمیت خاص برخوردار است. یعنی برای امنیت و ثبات سیاسی و اقتصادی افغانستان از جایگاه بسیار مهم برخوردار است.”

 

به اساس گزارش ها، هزینه مالی پروژه کاسا یکهزار بیش از یک میلیارد دالر امریکایی تخمین شده که 208 میلیون آن برای مالیات پرداخته خواهد شد.

 

در این حال آگاهان امور امنیتی با اشاره به اهمیت اقتصادی پروژه کاسا یکهزار تاکید دارند که حکومت افغانستان باید برای تامین امنیت این پروژه تلاش های جدی را به خرچ دهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار