افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 27 می , 2017 لینک کوتاه خبر :

پروژه تاپی در سال 2020 عیسوی به بهره برداری می رسد.

تاپی

 

محمدمراد آمان‌اف مدیر ارشد پروژه تاپی در کانگرس بین‌المللی گاز ترکمنستان که در هوتل برقرار واقع در ساحل ترکمنی بحیره خزر برگزار شد، گفت: تاپی اواخر سال 2019 عیسوی در افغانستان و پاکستان به پایان خواهد رسید.

وی افزود: به این ترتیب اولین گاز از طریق پایپ لاین گاز تاپی اوایل سال 2020 عیسوی منتقل می‌شود.

 

در 13 دیسِمبر سال 2015 عیسوی در حاشیه شهر مرو در جنوب ترکمنستان مراسم افتتاح پایپ لاین گاز تاپی با حضور قربانقلی بردی‏ محمداف رییس جمهور ترکمنستان، رییس جمهور اشرف غنی، نواز شریف نخست وزیر پاکستان و محمد حمید انصاری معاون رییس جمهوری هند طی مراسمی برگزار شد.

 

عملیات اجرای پایپ لاین گاز تاپی هم اکنون در خاک ترکمنستان در حال ادامه است اما اجرای آن در خاک افغانستان و پاکستان هنوز آغاز نشده و تنها کارهای تحقیقاتی و مطالعاتی این پلان در 2 کشور مذکور در دست اجرا است.

 

طول پایپ لاین گاز تاپی 1814 کیلومتر بوده و 214 کیلومتر آن از خاک ترکمنستان، 774 کیلومتر از خاک افغانستان و 826 کیلومتر از خاک پاکستان تا سرحدات کشور هند عبور خواهد کرد.

 

ظرفیت انتقال این پایپ لاین سالانه 33 ملیارد متر مکعب برآورد شده و قرار است تا سال 2019 عیسوی به طور کامل به بهره برداری برسد.

 

4 کشور حاضر در این پروژه چندی پیش به توافق رسیدند که شرکت ملی گاز ترکمن گاز رهبری این پروژه ١٠ ملیارد دالری را بر عهده بگیرد.

 

این تصمیم در جلسه ویژه کمیته رهبری پایپ لاین گاز تاپی که در تابستان سال 2015 در عشق‌آباد برگزار شد‏، اتخاذ شد.

 

شرکت ملی گاز ترکمنستان که من‌حیث رهبر پلان تاپی انتخاب شده قرار است مدیریت ساخت و ساز، تأمین مالی، مالکیت و بهره‎‏برداری از پایپ لاین گاز را بر عهده داشته باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار