افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 18 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

پروژه تاپی امنیت و ثبات را در منطقه تامین می کند

در حالیکه حکومت افغانستان روابط اقتصادی با کشورهای منطقه و جهان را با اهمیت میداند مقامات افغان ابراز امیدواری می کنند که این روابط بخصوص عملی شدن پروژه تاپی بتواند امنیت و ثبات را در منطقه تامین نماید.

 

سید ظفر هاشمی معاون سخنگوی رئیس جمهور روز گذشته در یک نشست در کابل گفت، عملی شدن این پروژه بخاطر آوردن صلح و ثبات در منطقه یک گام بزرگ است: ” زمانیکه پروژه تاپی عملی می شود زمانیکه کار آن آغاز می شود در پهلوی این کار امیدواری و انرژی انتقال میابد امنیت تامین می گردد. ”

 

در این نشست که از سوی پوهنتون خصوصی مشعل در خصوص اهمیت پروژه تاپی راه اندازی شده بود معاونین سفارت های پاکستان و ترکمنستان در کابل نیز اشتراک کرده بودند.

 

کار عملی پایپ لاین انتقال گاز ترکمنستان از راه افغانستان به پاکستان و هند رسماً در جریان هفته جاری آغاز شد که در آن رهبران بلند رتبه کشور های دخیل اشتراک کرده بودند.

 

از حدود یکهزار و هشت صد کیلومتر پایپ لاین ۷۳۵ کیلومتر آن از خاک افغانستان می گذرد اما موضوع تامین امنیت آن نگرانی های را بمیان آورده است.

 

اما رئیس جمهور غنی هفته جاری در یک نشست خبری گفت که حکومت بخاطر تامین امنیت این پروژه نیروهای خاص را تحت آموزش قرار داده و اقدامات لازم را روی دست می گیرد.

 

از سوی هم معظم علی معاون سفارت پاکستان در کابل در این نشست گفت، کشورش بخاطر مبارزه با تهدید های منطقه یی متعهد است.

 

وی نیز روز ارزش پروژه تاپی برای ثبات منطقه تاکید کرد: ” پاکستان با کشورهای عضو پروژه تاپی روابط تاریخی دارد با در نظر داشت همین نکته یکبار دیگر روی تعهد خود تاکید می کنیم که با تهدید های که تمام منطقه با آن روبرو است مقابله می نمایم پروژه تاپی علاوه بر آرامی منطقه بر ثبات و امنیت آن نیز رول مهم دارد. ”

 

مقامات افغان پیش از این گفته اند که با فعالیت این پروژه تغییرات در وضعیت افغانستان بمیان آمده و کشورهای منطقه نیز از آن نفع بدست خواهند آورد.

 

به باور آنان هند و پاکستان نیز با عملی شدن این پروژه بجای ادامه جنگ نیابتی در افغانستان بخاطر منافع مشترک شان دست همکاری به یکدیگر خواهند داد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار