افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 10 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

پرسش های بی پاسخ/ فیروزی چگونه از زندان آزاد شد؟

لوی څارنوالی افغانستان می گوید، در جریان قرار ندارد که خلیل الله فیروزی به دستور کی و یا کدام اداره به گونه موقت از بند رها گردیده است.

 

خلیل الله فیروزی کسی که حدود یک سال قبل از سوی محکمه به ده سال حبس تنفیذی و پرداخت بیش از پنجصد میلیون دالر محکوم گردیده بود، هفته گذشته تفاهمنامه سرمایه گذاری در یک شهرک را با حکومت افغانستان امضا کرد.

 

با آنکه این تفاهمنامه پس از اندک زمانی از سوی ریاست جمهوری لغو شد، اما پرسش ها در مورد چگونگی این معامله، حل ناشده باقی مانده اند.

 

چه کسی دستور داد تا خلیل الله فیروزی از زندان به گونه موقت آزاد شود؟ چه کسانی زمینه را برای انجام چنین معاملۀ با وی فراهم کردند؟

 

لوی څارنوالی افغانستان می گوید، در جریان قرار ندارد که خلیل الله فیروزی به دستور کی و یا کدام اداره به گونه موقت از بند رها گردیده است.

 

آصف فیاض سخنگوی این اداره روز گذشته گفت، آنچه برای این اداره مهم است محکوم بودن خلیل الله فیروزی است و وی باید مدت حبس اش را سپری کند:

 

” اداره څارنوالی دقیقاً در جریان این موضوع نیست من مشخصاً نمی دانم که وی توسط چه کسی موقتاً از زندان رفتند اما دوباره آمدند، دقیق در این مورد ابراز نظر کرده نمی توانیم بخاطر که څارنوالی در جریان این موضوع قرار ندارد، آنچه که برای ما مهم است حکم قانون است و به اساس قانون خلیل الله فیروزی محکوم به مجازات است و مدت حبس اش را باید سپری کند. ”

 

آقای فیاض گفت، در حال حاضر شیرخان فرنود و خلیل الله فیروزی مقروضین قضیه کابل بانک در زندان بسر می برند و هیچ مشکلی بر سر راه پیگیری قضیه کابل بانک وجود ندارد.

 

ریاست جمهوری افغانستان در هفته گذشته دو روز پس از امضای تفاهمنامه خلیل الله فیروزی با وزارت شهر سازی به هدف سرمایه گذاری در یک شهرک به مساحت شصت و هشت جریب زمین، به دلیل ضعیف بودن بنیاد های حقوقی، آنرا لغو کرد.

 

به اساس قانون، اداره لوی څارنوالی و اداره تصفیه کابل بانک مکلف اند تا کسانی را که قروض شان باقی مانده، تمام اموال آنان را منجمد ساخته و به حساب دولت منتقل کنند.

 

اما اداره تصفیه کابل بانک از ابراز نظر در این مورد خود داری کرده است.

 

در قانون جزای افغانستان پیش بینی شده که محبوسین در موارد استثنایی مثل وفات اقارب نزدیک و ازدواج شان تحت تدابیر شدید و ضمانت معتبر برای یک زمان محدود از زندان رخصت داده شوند.

 

برخی از آگاهان مسایل حقوقی می گویند، این رخصتی به پیشنهاد آمر محبس و څارنوال مربوط به حکم محکمه با صلاحیت در شرایط خاص قابل اجرا است، اما به گفته آنان، اداره لوی څارنوالی مکلف برنظارت از محابس است و نمی تواند به بی خبری استناد کند.

 

امان الله احمدزی یکی از این تحلیل گران گفت، مسوولیت جزایی برای افراد ثالث که در بخش زمینه سازی عقد معاملات در قضیه خلیل الله فیروزی دخیل بوده اند باید راجع گردد.

 

آقای احمدزی گفت، قضیه افراد دخیل در این مساله مستلزم بررسی های جداگانه بوده و باید مطابق قانون با آنان برخورد صورت گیرد:

 

” څارنوالی مکلف بر نظارت از محابس است، اصلاً به بیخبری نمی تواند استناد کند، اداره لوی څارنوالی باید نظارت اش را از این موضوع میداشت، همچنان باید افراد ثالثی که ممکن در قسمت عقد معاملات و زمینه سازی برای آن دخیل بودند، مسوولیت جزایی برای آنان نیز باید راجع گردد، این یک قضیه کاملاً متفاوت است و مستلزم بررسی جداگانه است، لوی څارنوالی باید در این زمینه اقدام کند تحقیقات خود را انجام دهد اشخاص مسوول که در این قضیه دخیل بودند تثبیت نموده و مطابق قانون با آنان برخورد کند. ”

 

انجام معامله از سوی حکومت با کسی که حق سرپرستی و دسترسی به اموالش را ندارد و نمی تواند معاملۀ را انجام دهد و باید در بند باشد، با انتقاد های تندی نهاد های مختلف و مردم عام روبرو شده است.

 

برخی از اعضای ولسی جرگه افغانستان این چنین معامله را قابل توجیه نمی دانند.

 

آنان از رهبران حکومت و مقام ها دولتی می خواهند تا به قوانین نافذه کشور احترام گذاشته و در تطبیق قانون همکار ادارات مسوول باشند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار