افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 9 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

پایگاه های آمریکایی در افغانستان تهدید منطقه است

پرواز هواپیمای بی سرنشین از پایگاه نظامی آمریکا در افغانستان نشانگر تهدید این پایگاهها برای منطقه است.

رئیس ستاد افغانستان وزارت امورخارجه ایران با اشاره به تجاوز یک فروند هواپیمای بی سرنشین آمریکا به حریم هوایی ایران گفت : این حادثه دیدگاه جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه پایگاههای نظامی آمریکا در افغانستان یک تهدید جدی برای امنیت منطقه است را تائید نمود.

محسن پاک آیین با اشاره به اینکه این اقدام دولت آمریکا نقض تمام قوانین و مقررات شناخته شده بین المللی، نقض حاکمیت افغانستان و اقدام علیه صلح بین المللی است گفت بدون برچیده شدن پایگاههای نظامی آمریکا در افغانستان،امنیت و آرامش در منطقه در معرض آسیب خواهد بود.

وی با اشاره به پرواز این هواپیما از پایگاه نظامی شنیندند در افغانستان گفت فعالیت پایگاههای نظامی آمریکا در افغانستان یک موضوع دوجانبه بین این دو کشور نیست و نیروهای آمریکا برای تجاوز به کشورهای منطقه از دولت افغانستان اجازه نمی گیرند.

رئیس ستاد افغانستان وزارت امورخارجه ایران با اشاره به اینکه موضوع تهدیدات پایگاههای نظامی آمریکا نسبت به کشورهای منطقه را بارها در مجامع مختلف مطرح کرده ایم گفت در کنفرانس بن دوم در روزهای اخیر نیز وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرد که هر تلاش بین المللی برای ایجاد امنیت در افغانستان، نخست باید تکلیف پایگاههای نظامی بیگانگان در افغانستان را روشن نماید.

پاک ایین با اشاره به اینکه پايگاه هوايي شیندند با هزينه 184 ميليون دلار و ظرفيت 40 فروند هواپيما در 120 كيلومتري جنوب هرات ساخته شده افزود : مشخصات این پایگاه نشان می دهد که آمریکا بخاطر مبارزه با تروریسم به افغانستان نیامده و اهداف مشکوک دیگری را در منطقه دنبال می کند.

وی گفت علاوه بر اين پايگاه ، 2 پايگاه هوايي ديگر نیز در ولايت‌هاي “مزار شريف ” و “هلمند ” با بودجه اي بالغ بر يك ميليارد و سيصد و ميليون دلار احداث شده و اين سرمايه‌ گذاري‌هاي عظيم آمريكا در افغانستان با اعلام خروج اين نيروها تا سال 2014 کاملا در تضاد است.پاک آیین گفت جامعه بین الملل و بخصوص کشورهای منطقه که در معرض تهدید این پایگاهها هستند باید تدابیر لازم را برای ایجاد امنیت پایدار در منطقه اتخاذ نمایند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار