افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 6 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

پایان سرگردانی زائران افغان در سوریه

هزاران زائر افغان که نزدیک به سه ماه در سوریه گیرمانده بودند، از خاک ایران وارد افغانستان می شوند.
شماری از زائران گیرمانده به خبرگزاری بخدی گفتند که آنان (زائران) پس از مدت ها سرگردانی در سوریه بلاخره  پس از بدست آوردن ویزه ترانزیت از خاک ایران وارد افغانستان می شوند.
نزدیک به سه ماه پیش، حدود پنج هزار زائر مرد و زن، در سوریه گیر مانده بودند و از ورود آنان به خاک عراق ممانعت می شده است.
پیشتر، شورای انسجام شرکت های سیاحتی و زیارتی در کابل با نشر خبرنامه ای اعلام کرد که دولت عراق به تازگی، مرز های خود با سوریه را بر روی زائران افغانی که در سوریه هستند مسدو کرده است.

برخی از رسانه ها در ایران گزارش داده اند که زائران افغان گیر مانده در سوریه به وساطت امام جماعت حرم حضرت زینب و همکاری سفارت ایران در سوریه ویزای ترانزیت ایران را برای بازگشت به افغانستان دریافت کردند.
مسئولان کاروان های زیارتی مدعی هستند که مقامات عراقی بنا بر ملحوظات امنیتی مانع ورود آنان (زائران افغانی) به آن کشور شده اند، اما وزارت خارجۀ افغانستان این ادعا را رد کرده اند.
شرکت های زیارتی؛ مقصر اصلی
شماری از زائران افغانستانی در مدت اقامت سه ماه در سوریه به شدت دچار اختلال روحی و روانی شدند.
حاجی محمدعلی از زائران گیرمانده در سوریه که با صرف هزینه “زیاد” حالا بی آنکه دستش به اماکن زیارتی کشور عراق برسد، به تهران رسیده است.
حاجی محمد علی می گوید که شرکت های زیارتی در افغانستان از اعتقادات مردم سو استفاده می کنند و نوع فعالیت این شرکت ها به قاچاقبری می ماند تا توریستی و زیارتی.
او می‏گوید که برخی از مسئولان این شرکت ها در سوریه از سوی زائران خشم گین مورد لت و کوب قرار گرفته اند.
حاجی محمد علی گفت: “در مدتی که در سوریه بودیم؛ بارها با مقامات کشور از جمله با استاد خلیلی معاون دوم ریاست جمهوری و داکتر صادق مدبر رییس اداره امور تماس گرفتیم  ولی نتیجه ای در پی نداشت.”

در همین حال، محمد انور ارزگانی از معاونیت دوم ریاست جمهوری که در ترکیب یک هیئت هشت نفری وارد عراق شده بود، به خبرگزاری بخدی گفت که شرکت های زیارتی افغانستانی با شرکت های سوری تبانی انجام داده و باید جواب گوی سرگردانی زائران افغانی در سوریه باشند.
به گفته آقای ارزگانی، شرکت های زیارتی زائران افغانستانی را به صورت غیر قانونی وارد سوریه، عراق و ایران می کنند و سه دولت در جریان سفر زائران قرار نمی گیرند.
همه روزه، صدها زائر از کابل و سایر ولایات کشور توسط شرکت های خصوصی زیارتی و سیاحتی جهت زیارت عتبات عالیات به کشور های سوریه، عراق و ایران منتقل می شوند.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار