افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 7 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

پایان درگیری در شهر کابل

باز هم پس از یک آرامش نسبی شب گذشته ترس و حشت فضای قسمتی از غرب شهر کابل را فرا گرفت.

 

مهاجمان مسلح در نزدیک سفارت روسیه در منطقه علاوالدین شهر کابل دست به حمله گروهی زدند و آرامش ده ها خانواده در اطراف این ساحه را گرفتند.

 

کسانیکه در این ساحه زنده گی می کنند می گویند: شاهد وضعیت خیلی بد بودند، کودکان شان با شنیدن صدای انفجار و تیر اندازی سخت ترسیده بودند:

 

“شب تا صبح یک طفل ما هم خواب نکرده است. هر فیر که می شد آنها گریه کرده می ترسیدن و حالت روانی شان از دست داده بودند. یعنی بسیار یک حالت وحشتناک بود.”

 

” در داخل خانه بودم که شعله آتش را در آسمان دیدم. موتری که انفجار کرده خود دیدم. به مردم خساره رسیده و همه شیشه های اطراف خانه ما شکسته است.”

 

این چنین حملات ترسناک بیشتر از همه روان کودکان را می آزارد.

 

یک پسر خورد سال که در محل رویداد با ما صحبت می کرد، این رویداد را از آغاز این گونه باز گو می کند:

 

” همسایه به دروازه ما تک تک کرد گفت بیا این موتر خانه شما مهمان آمد و در این پشت سر زینه مانده بودند و می خواستند در این خانه بالا شوند. همسایه یکبار صدا زد که بیروید خانه که انتحاری است. یک توته شیشه آمد و در این قسمت فرق ام خورد.”

 

مهاجمان مسلح نخست با انفجار مواد انفجاری که در موتر جابجا شده بود راه را برای داخل شدن در یک ساختمان که خانه محمد نعیم بلوچ والی پیشین هلمند گفته شده است، باز می کنند و سپس آنجا سنگر گرفته و به درگیری با نیروهای افغان می پردازند.

 

این درگیری تا صبح هنگام جریان داشت.

 

قوماندانی امنیه کابل می گوید که این درگیری با از پا در آورده شدن چهار مهاجم پایان یافت.

 

عبدالله کریمی سخنگوی قوماندانی امنیه کابل:

 

” چهار مهاجم کشته شدند و هفت تن از نیرو های امنیتی زخمی اند. فعلاً ساحه امن و تحت کنترول پولیس است راه باز شده و کدام مشکل وجود ندارد. خوشبختانه تلفات ملکی نداریم.”

 

مسوولیت این حمله را ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان به عهده گرفته و ادعا کرده است که آنان یک مرکز استخباراتی نیروهای امنیتی افغان را هدف قرار داده اند.

 

اما مسوولان امنیتی افغان این ادعا طالبان را بی اساس خوانده و می گویند که در آن ساحه هیچگونه تاسیسات دولتی وجود ندارد.

 

آخرین انفجاری که در کابل صورت گرفت درست در اواخر ماه اسد سال جاری در ساحه مکروریان چهارم در برابر کلینک صحی شینوزاده رخ داد.

 

در آن رویداد 12 تن کشته و 66 تن دیگر زخمی شدند.

 

با این همه مردم می گویند: امید که این آخرین رویداد نه تنها در شهر کابل بلکه در کل افغانستان باشد تا دیگر گلیم غم در خانه هیچ افغان هموار نگردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار