افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 13 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

پاکستان کشوری ساختگی است

وضعیت در افغانستان به طور معجزه آسایی تغییر کرد اما به طوری که چهارده ولایت در ناامنی درگیر شده و حملات گروه های مختلف القاعده، طالبان، داعش و دیگر تروریست هایی که ساخته دست پاکستان است تشدید شد، نواز شریف و دیگر مقام های این کشور دیروز به کابل آمدند و با رییس جمهور اشرف غنی و رییس اجرایی حکومت وحدت ملی دیدار و گفتگو خواهند داشت. نواز شریف در راس یک هیات بلند پایه، به شمول جنرال راحیل شریف رییس ستاد ارتش و سرتاج عزیز مشاور نخست وزیر در امور خارجی به کابل سفر کرده است. این هیات در دیدار با رهبران حکومت وحدت ملی بیشتر بر روابط دو جانبه و همکاری راهبردی اسلام آباد با کابل تاکید و تمرکز خواهند کرد.

 

آصف بکتاش آگاه امور سیاسی در برنامه ای رسانه ای گفت: در حکومت قبلی رییس جمهور حدود بیست بار به پاکستان سفر کرد اما با هر بار سفر حملات پاکستان به نورستان، کنر و ننگرهار افزایش پیدا کرد. رفت و آمدهایی در این دوره و در ماه های اخیر صورت گرفته و مردم را امیدوار به این کرده که گویا صلح به طور معجزه آسایی به وطن خواهد آمد. به طوریکه یکی از مقامات پاکستان وقتی به افغانستان سفر کرده بود گفت که وضعیت به طور معجزه آسایی در افغانستان تغییر خواهد کرد و دشمنان افغانستان دشمنان پاکستان هستند.

 

وی ادامه داد: وضعیت در افغانستان به طور معجزه آسایی تغییر کرد اما به طوری که چهارده ولایت در ناامنی درگیر شد و حملات گروه های مختلف القاعده، طالبان، داعش و دیگر تروریست هایی که ساخته دست پاکستان است تشدید شد. بازهم هر بار آنها ادعای همکاری کردند در عمل ضد آن را ثابت کردند و خلاف آن را عمل نمودند. پاکستان هم خود وسیله و ابزاری است که در پشت آن دست ها و قدرت های دیگری وجود دارد که از پاکستان برای ایجاد ناامنی در افغانستان حمایت می کند.

 

بکتاش علت آمدن مقامات پاکستانی به کابل را تکرار تاریخ مناسبات دانسته و افزود: آمدن دوباره مقامات پاکستانی برای تکرار حرف های گذشته است. بازهم از مذاکرات صلح صحبت می شود، باز هم از تحکیم مناسبات دوستانه میان افغانستان و پاکستان سخن زده می شود. این حرف ها زده می شود و امکان دارد امتیازاتی هم بگیرند و بازهم اقدامی برای صلح انجام ندهند.

 

وی در خصوص صحبت های اشرف غنی در مورد جنگ افغانستان گفت: اشرف غنی در صحبت های اخیر خود جنگ افغانستان را جنگ تحمیل شده دانست و گفت که صلح آرزوی مقدس ما است ولی ما این جنگ تحمیل شده را با جنگ جواب می دهیم. عامل این جنگ را یک نوع اقتصاد غیر قانونی، مافیایی و زیر زمینی دانست ک وضعیت در افغانستان را بی ثبات می سازند. این گفته ها به حقیقت نزدیک است.

 

این آگاه امور سیاسی، عوامل داخلی را نیز در ناامنی ها دخیل دانسته و افزود: دولتی را که در جریان سیزده سال با رهبری کرزی به سرنوشت مردم تحمیل شد دولتی متشکل از گروه هایی بود که از گروه های سیاسی نظامی به گروه های مافیایی تغییر شکل دادند. حاکمیت از رده های بالایی تا رده های پایینی به دولتی مافیایی تبدیل شد که جامعه غربی آن را حمایت می کرد. امروز در حدود هزار و چهارصد معدن ما به طور غیر قانونی استخراج و قاچاق می شود. در استخراج آن هم همان گروه های مافیایی که در قدرت هستند نقش دارند. این گروهها هم همان هایی هستند که در ناامنی ها دست دارند.

 

وی پایان دشمنی پاکستان را نه به دست افغانستان و نه به دست پاکستان می داند بلکه رهبری ناامنی هارا از قدرت های بالاتری می داند و می گوید: ما مخالف دوستی افغانستان با کشورهای همسایه نیستیم. خواهان مناسبات دوستانه با همه کشورهای جهان و منطقه هستیم. چرا که افغانها هیچ گاه از مخاصمه با کشورهای دیگر نفعی نبرده است اما این دشمنان وطن هستند که با مردم دشمنی می ورزند. حالا هم اگر پاکستان در پی برقراری روابط دوستانه است استقبال می کنیم اما هر گاه به تاریخ دو کشور برمی گردیم می بینیم که اول پاکستانی وجود نداشته، این کشوری ساختگی است که از طرف استعمار انگلیس ساخته شد و یک بخش از افغانستان و هندوستان را جدا کردند و نامش را پاکستان گذاشتند تا جای پایی در منطقه داشته باشند. هدف هم ادامه همان بازی بزرگی است که دو قرن پیش آغاز گشته و تا کنون ادامه دارد است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار