افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 15 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

پاکستان و تهدیدهای کودکانه ی اشرف غنی

این تهدیدهای کودکانه ی اشرف غنی که از ابتدای تشکیل حکومتش مطرح شد، نشان داد که وی یک سیاستمدار زرنگ، باهوش، وابسته به غرب و دارای اعتماد به نفس است که سیاست را از انگلیسی ها آموخته است.

 

منابع خبری در ارگ ریاست جمهوری کابل گزارش دادند که دولت پاکستان پاسخ نامه هشت بندی اشرف‌غنی در چارچوب برنامه موسوم به “عمل” را تحویل هیات شورای صلح داده است.

 

هرچند هنوز از محتوای این نامه ی پاکستانی خبری نیست، اما گفته می شود این برنامه از سوی مقام‌های حکومت وحدت ملی بررسی می‌شود و سپس در مورد آن واکنش نشان داده خواهد شد.

 

قریب هفتاد و پنج روز پیش اشرف غنی در نامه ای محرمانه از اسلام آباد خواست تا:

 

۱- اعضای شورای کویته و پیشاور ، یعنی رهبران طالبان باید بازداشت خانگی شوند و سپس به اتهام تهدید امنیت دو کشورِ تحت پی‌گیرد قضایی قرار گیرند.

 

۲- عملیات‌های ضد هراس‌افکنی در برابر شبکه‌ حقانی ازسوی پاکستان افزایش یابد.

 

۳- تمام پناه‌گاه‌های جنگجویان طالبان در پاکستان باید از میان برداشته شوند.

 

۴- هیچ جنگجوی طالب در پاکستان نباید درمان شود.

 

۵- پاکستان باید با تبادله زندانیان با دولت افغانستان موافقت کند.

 

۶- مواد کیمیاوی و وسایل برقی که طالبان از آن بمب می‌سازند، نباید در اختیار آنها گذاشته شود.

 

۷- ارتش پاکستان باید اعلامیه‌ ای رسمی در نکوهش عملیات بهاری طالبان نشر کند.

 

در انتهای نامه هم جناب اشرف غنی سه هفته مهلت برای اسلام آباد گذاشت تا با این موارد عمل کند! نزدیکان رییس جمهور هم مدعی شدند که اگر اسلام آباد به این خواسته های کابل پاسخ مثبت ندهد، جنگ سرد میان کابل – اسلام آباد صورت خواهد گرفت!!!

 

این تهدیدهای کودکانه ی اشرف غنی که از ابتدای تشکیل حکومتش مطرح شد، نشان داد که وی یک سیاستمدار زرنگ، باهوش، وابسته به غرب و دارای اعتماد به نفس است که سیاست را از انگلیسی ها آموخته است. اشرف غنی از یک طرف با پاکستانی ها دست برادری داده و برای تامین منافع پاکستان در افغانستان هر اقدامی انجام می دهد، در طرف دیگر برای آرام ساختن جو داخل کشور، نامه ی تهدید آمیز با مفاد غیر قابل اجرا شدن به اسلام آباد می نویسد.

 

اما در مقابل پاکستانی ها نشان دادند که اهل تهدید نیستند بلکه مرد عمل می باشند آنها تنها يك روز پس از سخنان اشرف غنی مبنی بر دست داشتن اسلام آباد در حملات انتحاری اخیر کابل، بورس‌هاي تحصيلي اسلام‌آباد به دانشجويان افغانستان را به حالت تعليق در آوردند تا نشان دهند بر خلاف اشرف غنی شعار نمی دهند و از تهدیدهای کودکانه نمی ترسند.

 

البته این موضوع از همان ابتدای تشکیل دولت وحدت ملی به ریاست جناب اشرف غنی مشخص بود. زیرا وی برای پیروز شدن در انتخابات پولهای کلانی از طرف پاکستانی ها دریافت کرد و اکنون رسم وفا و ادب این نیست که بخواهد برای اربابان خود خط و نشان بکشد. لذا اینکه جواب پاکستانیها به دولت افغانستان چیست و مقامات اسلام آباد در این نامه چه جوابی برای درخواستهای اشرف غنی داده اند، از هم اکنون مشخص است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار