افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 13 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

پاکستان و آمریکا در یک مسیر !

صلح در افغانستان به موضوع پیچیده ای تبدیل شده است. بسیاری از آگاهان سیاسی به آن امیدوار بوده و مطمین هستند که در این دوره صلح به کشور می آید. اما برخی دیگر امیدی به آن نداشته و پاکستان را هم چنان بر سر برنامه های قبلی می بینند و از این خبر می دهند که بار دیگر موضوع صلح نا تمام می ماند و شکست می خورد و فقط ما امتیازاتی را که به طرف مقابل داده ایم از دست می دهیم.

 

طاهر هاشمی استاد دانشگاه در برنامه «بازنگاه» گفت: داعیه صلح از طرف افغانستان آنقدر بزرگ بوده است که کمتر به فرآیند مذاکرات توجه کرده بودیم. افغانستان همیشه از دوره کرزی به بعد تا امروز داعیه صلح را عنوان کرده است ولی ما هیچ گونه صداقتی را از طرف پاکستان ندیدیم و در هر مقطع زمانی خواستند که منافع خود را پیش ببرند. متاسفانه مذاکرات زیر بنایی با پاکستان صورت نگرفت و در دوره کرزی بیشترین وقت را صرف این صحبت ها کردند بدون اینکه به نتیجه ای برسند. پاکستان هنوز از اهداف شوم خود دست برنداشته و حکومت افغانستان فقط یک بازی شطرنج را به پیش گرفته و شاید نتایج مذاکرات هم تا هنوز به آن صراحتی که ما می خواهیم نباشد.

 

وی معتقد است که پاکستان رویه ای از گذشته تغییر نداده و افزود: از اول مذاکراتی که با پاکستان صورت گرفته است، صلح هدف بوده، ما تا هنوز نمی دانیم که رییس جمهور در مذاکرات بسیار مهمی که انجام دادند چه چیزهایی در آنجا مطرح کرده تا از آن نتیجه گیری کنیم. اما از شواهدی که مشاهده می شود می توانیم حدس بزنیم که ممکن است پاکستان هیچ گونه تغییری در اهداف استراتژیک خود در افغانستان نیاورده باشد. پاکستان به این زودی از اهداف خود نمی گذرد و از طالب هنوز استفاده می کند.

 

هاشمی داعش را پروژه ای از جانب قدرتهای بزرگ دانسته و عنوان کرد: پشتیبان گروه طالب و داعش و دیگر گروه ها قدرت های بزرگ دیگری است. آنها به صورتی حلقه ای را به وجود می آورند وقتی این حلقه کهنه شد ویا اعتبار خود را از دست داد یک گروه دیگر می آورند. طالبان امروز عملیات تروریستی را انجام می دهد و هم زمان داعش است که توجه دنیا را به خود جلب کرده است و داعش است که در آینده این مناطق دارای صلاحیت بیشتری است.

 

این استاد دانشگاه اظهار کرد که پاکستان هیچ گاه افغانستانی بدون جنگ را خواستار نبوده و گفت: در این مدت پاکستانی ها تلاش داشتند که مرکز جنگ در افغانستان باشد. حتی در وقتی که طیارات بدون سرنشین آمریکایی وزیرستان شمالی را بمباران می کرد در همان زمان هم آرزومند این بودند که مناطقی که تروریستها در آن زندگی می کنند داخل افغانستان باشد. یکی از دلایلی که کنر و بعضی قسمتها را بمباران می کردند این بود که سکنه بومی آن از آنجا فرار کنند و طالبان و تروریستا را در آنجا جایگزین بسازند.

 

وی در ارتباط با به وجود آمدن داعش اظهار کرد: منافع کشورهای بزرگ در این منطقه در تقابل است. آنها در فکر حصول منافع خود هستند. کشورهای خرد و کوچک دیگر مثل پاکستان و کشورهای دیگر درصدد حفظ منافع خود در این مناطق هستند. به این دلیل یک بار دیگر یک جنگ سرد که تنش های آن آغاز شده در این منطقه شروع می شود. داعش بدون مواجب به وجود نیامده و به این زودی هم از بین نمی رود. پاکستان در این کار به نوعی پیشتازبه حساب می آید ولی بدانیم که روزی می رسد که این مدارس تروریستی پاکستان و همین کسانی که امروز جهاد را در افغانستان جایز می دانند اینها جهاد داعش را تایید کنند.افغانستان به این موضوع باید بزرگتر فکر کند و یک پالسی که در آینده ما قربانی کشورهای بزرگ و کوچک نشویم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار