افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 21 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

پاکستان مسئول گفت و گو با طالبان برای اجرای پروژه تاپی

خط لوله گاز تاپی باید از افغانستان عبور کند و تا زمانی که طالبان با شرکا در این زمینه به توافق نرسند تضمین امنیت و در کل اجرای این پروژه امکان پذیر نخواهد بود.

 

اجرای این پروژه منافع مشترکی برای ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند دارد بنابراین تصمیم بر آن شد که پاکستان برای تأمین امنیت خط لوله گاز تاپی وارد مذاکره با طالبان شود. در صورتی که طالبان اجازه دهد خط لوله گاز تاپی از منطقه تحت سلطه آنها عبور کند بیشتر خواسته‌هایشان پذیرفته خواهد شد.

 

گفته می‌شود امریکا مسئولیت گفت و گو با طالبان برای اجرای پروژه تاپی را به پاکستان سپرده این در حالی است که شورای مرکزی طالبان افغانستان اعلام کرده هنوز مقامات پاکستانی هیچ ارتباطی در این زمینه برقرار نکرده‌اند.

 

منابع آگاه به نقل از شورای مرکزی طالبان بیان کردند که اگر در زمینه عبور خط لوله گاز تاپی با آنها ارتباط برقرار شود حاضرند در این زمینه به توافق برسند. در مراسم افتتاح خط‌لوله گاز تاپی تأمین امنیت این خط لوله دغدغه همه کشورها بود بنابراین اقدامات لازم در این زمینه به پاکستان سپرده شد.

 

خواجه‌آصف وزیر دفاع پاکستان در این زمینه گفت: تأمین گاز از طریق پروژه تاپی اهمیت زیادی برای اسلام‌آباد دارد با توجه به این موضوع نه تنها در این زمینه با طالبان مذاکره می‌کنیم بلکه از تمام امکانات خود برای اجرایی شدن این پروژه و امنیت آن استفاده خواهیم کرد.

 

گزارش‌ها نشان می‌دهد که یک کمپنی امریکایی اجرای خط لوله گاز تاپی را به عهده گرفته و هدایت 2 کمپنی ترکمنستانی برای اجرای پروژه تاپی را به عهده دارد. مرکز کمپنی امریکایی مورد نظر در نیوجرسی است و با ایفای نقش در این زمینه، واشنگتن در آینده سود زیادی به دست خواهد آورد.

 

خط لوله گاز تاپی قرار است از ناحیه شیندند از توابع ولایت هرات عبور کرده و به ولایت فراه برسد؛ بنابراین 1737 کیلومتر از این پروژه در منطقه تحت کنترول طالبان قرار دارد.

 

بخشی از خط لوله گاز تاپی از ناحیه لشکر‌گاه مرکز ولایت هلمند عبور می‌کند که طالبان نفوذ زیادی در این منطقه دارند. خط لوله گاز تاپی از ولسوالی پیشین وارد پاکستان شده و پس از عبور از کویته، وارد ایالت پنجاب می شود که در نهایت بعد از عبور از غازی‌خان، مظفر‌گره، ملتان و پاکپتن وارد هند خواهد شد.

 

پاکستان گاز مورد نیاز خود از خط لوله تاپی را در شهر ملتان ذخیره خواهد کرد. دولت افغانستان با این مسیر موافق نیست و شیرخان، بلخ، سمنگان، بغلان، جلال‌آباد و در نهایت پیشاور را برای عبور از خط لوله گاز تاپی در نظر دارد اما بقیه کشورها به علت طولانی بودن این مسیر و مصارف گزاف با مسیر پیشنهاد شده توسط افغانستان موافق نیستند.

 

پاکستان سعی دارد با بررسی خواسته های طالبان برای عبور خط لوله‌گاز تاپی با آنها به توافق برسد و بعد از آن مطالبات خود از سایر کشورها را مطرح کند.

 

وزیر دفاع پاکستان در این زمینه گفت: چون طالبان در دهه 90 با اجرای این خط لوله موافقت کرده بودند به نظر نمی‌رسد برای تضمین امنیت آن مشکلی داشته باشند. سوأل اینجاست که مقامات پاکستانی خاصتاً وزیر دفاع این کشور بدون برقراری ارتباط با طالبان چطور درباره موافقت آنها و تأمین امنیت تاپی اطمینان دارند.

 

باید گفت طالبان با برخی مقامات پاکستانی و افغانستانی ارتباط مخفیانه دارند و در شرایط خاص و کسب منافع مورد نظر با آنها به توافق می‌رسند. در سال 2012 کرزی رییس جمهور وقت افغانستان نیز مدعی شده بود که نظر طالبان را برای تأمین امنیت خط لوله گاز تاپی جلب کرده اما هرگز نگفت که در قبال کدام یک از خواسته‌های این گروه را می‌پذیرد.

 

پاکستان مدعی است که پروژه خط لوله گاز تاپی تا سال 2019 تکمیل می شود و این کشور گاز مورد نیاز خود را دریافت خواهد کرد. هنوز مشخص نشده که طالبان برای عبور خط لوله گاز تاپی چه خواسته‌هایی دارند و پاکستان چه اهرم‌های فشاری علیه این گروه دارد تا بتواند آنها را وادار به موافقت برای تأمین امنیت این پروژه کند.

 

با این وجود شورای مرکزی طالبان برای مذاکره در این زمینه اعلام آمادگی کرده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار