افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 13 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

پاکستان مخالفین مسلح دولت افغانستان را به این کشور برگرداند!

این خواست را نماینده های نهاد های جامعه مدنی روز گذشته در یک نشست خبری مطرح کردند.

 

با آنکه همواره گفته میشود که پاکستان طالبان مسلح را برضد افغانستان حمایت و تمویل میکند اما حالا جامعه مدنی از سازمان ملل متحد میخواهد که باید مخالفین مسلح دولت افغانستان که در پاکستان به سر می برند به این کشور برگردانده شوند.

 

این خواست را نماینده های نهاد های جامعه مدنی روز گذشته در یک نشست خبری مطرح کردند.

 

آنها گفتند، وضعیت کنونی کشور که همه روزه منجر به کشته شدن افراد بیگناه میشود برای آنان قابل تحمل نمی باشد.

 

سلیمان علی یکتن از فعالان جامعه مدنی در مورد چنین گفت:

 

” شرایط کنونی که شهروندان ما بصورت گروه گروه آماج حملات انتحاری و انفجاری سازمان یافته توسط دستگاه استخباراتی و حکومت نظامی پاکستان صورت می گیرد. اولین پیشنهاد این جمع برای شورای امنیت سازمان ملل متحد اینست که رهبران تروریست که در داخل پاکستان است شورای امنیت سازمان ملل متحد اینکار را انجام دهد که آنها را تحویل حکومت افغانستان نماید. ”

 

نماینده های جامعه مدنی تاکید کردند که حکومت باید کاستی ها در بخش های امنیتی و سیاسی با مردم در میان گذاشته تا راه حل برای آن جستجو گردد.

 

این سخنان در حالی مطرح می گردد که در این اواخر شهر کابل شاهد حملات انتحاری و انفجاری بی سابقه بوده که سبب کشته و زخمی شدن صدها تن گردید.

 

پس از این حملات رییس جمهور اشرف غنی گفت که پاکستان باید مراکز آموزش، تجهیز و تمویل تروریستان را در خاکش بسته کند.

 

رییس جمهور غنی گفته است که پس از این ابتکار مذاکرات صلح را حکومت افغانستان بر عهده می گیرد.

 

از سوی هم یوسف امین زازی یکی دیگر از اعضای جامعه مدنی بر حکومت افغانستان انتقاد کرده می گوید، در بخش تامین صلح و عملی کردن قانون کوتاهی کرده است:

 

” ما برای مردم افغانستان قانون می خواهیم که باید تطبیق گردد در افغانستان عدالت، امنیت و صلح تامین گردد اما متاسفانه روز به روز وضعیت افغانستان هم از لحاظ سیاسی و امنیتی خرابتر می شود وضعیت فعلی افغانستان برای مردم این کشور دیگر قابل قبول نیست. ”

 

این در حالیست که در این اواخر شماری از کارشناسان و اعضای شورای ملی نیز گفته اند که حکومت افغانستان باید اسناد را که در آن نشان می دهد که طالبان از سوی پاکستان حمایت می شود به سازمان ملل متحد تحویل نماید.

 

به باور آنان حکومت افغانستان باید از سازمان ملل متحد بخواهد تا بالای پاکستان فشار وارد کند که از تمویل و حمایت طالبان دست بردارد.

 

تا کنون سازمان ملل متحد در مورد خواست های نماینده های نهادهای جامعه مدنی تبصره نکرده است اما رییس جمهور غنی گفته است که، یک هیئت حکومت امروز پنجشنبه به پاکستان سفر میکند.

 

این هیئت با مقامات پاکستانی در مورد طرح این کشور در برابر تروریزم گفتگو می کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار