افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 22 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

پاکستان مجبور به صلح است

این روزها حکومت افغانستان در تلاش مذاکرات با کشورهای مختلف تاثیرگذار بر پاکستان و طالبان است تا از طریق این کشورها وارد مذاکره با طالبان شود. عربستان صعودی و آمریکا و چین از جمله این کشورها هستند. اما نتایج این مذاکرات چه خواهد شد؟

 

میرداد نجرابی رییس کمیسیون امنیت داخلی مجلس در برنامه «فراخبر» گفت: دولت افغانستان از آغاز حکومت جدید تا به حال تماس هایی را با پاکستان، چین، عربستان و دیگر کشورهای منطقه و جهان آغاز کرده است. وی در راستای صلح کوشش می کند تا توجه جدی را مبذول بدارد.

 

وی در ارتباط با منفعت دیگر کشورها برای صلح افغانستان اظهار کرد: منفعت چین در صلح افغانستان نهقته است بالانس تجارت چین در سال 2014 به 9163میلیارد دالر می رسد. چینی ها با توجه به ترسی که از نفوذ و گسترش تروریزم در منطقه دارند کوشش می کنند تا پاکستان را ترغیب به صلح کنند. عربستان صعودی هم از لحاظ اعتقادی و سیاسی روابط خوبی با پاکستان و طالبان دارد و هم زیر فشار آمریکا و کشورهای غربی است که طالبان را ترغیب به صلح کند. پاکستان هم از لحاظ فشارهای سیاسی که توسط جامعه جهانی به آن وارد می شود احتمال اینکه مجبور به صلح شود زیاد است.

 

نجرابی معتقد است که پاکستان تغییری نکرده و سیاست های خود را مانند گذشته دنبال می کند، وی افزود: در این شکی نیست که پاکستانی ها، نسبت به سه دهه گذشته به دنبال عمق استراتژی خود هستند ولی خوش بینی های دولت افغانستان به فشار دیگر کشورها به پاکستان برمی گردد.

 

وی با انتقاد از پنهان کاری دولت برای مذاکرات صلح عنوان کرد: تا به حال صحبت هایی که در مورد صلح صورت گرفته است از انظار عامه دور مانده است و مردم از این جهت نگرانی هایی دارند. دولت باید با سران سیاسی کشور و رهبران مردم مشورت کنند. دولت باید متوجه امتیازاتی که به طالبان در قبال صلح می دهند باشند چرا که مردم از آنها برای آن پرسش خواهند کرد.

 

این عضو مجلس صلح را به نفع طالبان هم می داند و می گوید: نکته ای وجود دارد و آن هم این است که پایان کار طالبان و آغاز کار داعش در کشور زنگ خطر جدی برای طالبان هم هست. بسیاری از طالبان در حال پیوستن به این گروه جدید هستند و ممکن است گروه بسیار کوچکی از طالبان باقی بمانند.

 

به باور وی، پاکستان مجبور به صلح است. چرا که تاب تحریم های جامعه جهانی را نخواهد داشت و بالاخره از موضع خود کوتاه می آید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار