افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 28 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

پاکستان مامور بازسازی زیربنای اقتصاد افغانستان

پاکستان هرگز به امنیت افغانستان، بهبود اقتصاد و ثبات سیاسی کشور ما علاقه و پا‌یبندی نداشته است. حال اینکه چگونه اشرف غنی و همفکرانش می خواهند به همکاری اقتصادی با چنین کشوری اعتماد کنند و اسلام آباد را در ساختن پروژه های زیر بنایی افغانستان سهیم سازند، جای سوال دارد.

 

با آمدن جناب اشرف غنی به ارگ ریاست جمهوری کابل، راه پای سران اسلام آباد به کشور ما باز شده و چند ماهی است که دندانهای پاکستانیها برای به دست آوردن آنچه از افغانستان باقی مانده، تیز شده است هم در زمینه های امنیتی هم در زمینه های اقتصادی و هم دخالت در امور سیاسی.

 

درباره زمینه های امنیتی باید گفت تا کنون چندین هیات بلند رتبه نظامی به کابل آمده اند و فرماندهان ارتش ملی افغانستان نیز به اسلام آباد رفته اند و پیرامون مسایل مهم امنیتی به تبادل نظر پرداختند. هرچند جلوگیری از قاچاق در مرزهای مشترک و مسدود کردن مسیر تروریست‌ها برای جلوگیری از جابه‌جایی آنها در دو طرف مرز مشترک مهم‌ترین اهداف این ملاقاتها بوده، اما معلوم نیست چرا هرچه این دیدارهای دوجانبه بیشتر می شود، حملات شبه نظامیان طالبان نیز افزایش می یابد.

 

درباره دخالت پاکستان همین بس که طی یکسال گذشته سه بار رییس سازمان استخبارات پاکستان به کابل آمده که قطعا این سفرها در بسیاری از مسایل سیاسی جاری در کشور از انتخابات گرفته تا تشکیل دولت وحدت ملی و سپس معرفی کابینه تاثیر گذار بوده است.

 

نکته ی دیگر مسایل اقتصادی است. آنگونه که از خبرها برمی آید هم اکنون مقامات افغانستان و پاکستان برای پروژه های بزرگ زیر بنایی، کمیسیون مشترک اقتصادی ایجاد کرده اند. در حالی که بزرگترین مشکلات اقتصادی کشور ما ریشه در آن سوی مرزها دارد، همانگونه که ناامنی ها افغانستان نیز از پاکستان می آید.

 

موضوعی که در این میان مطرح می شود این است که نباید فراموش کرد که اعتماد به رفتار و اخلاق سیاسی اسلام ‌آباد اشتباه است. زیرا پاکستان هرگز به امنیت افغانستان، بهبود اقتصاد و ثبات سیاسی کشور ما علاقه و پا‌یبندی نداشته است. حال اینکه چگونه اشرف غنی و همفکرانش می خواهند به همکاری اقتصادی با چنین کشوری اعتماد کنند و اسلام آباد را در ساختن پروژه های زیر بنایی افغانستان سهیم سازند، جای سوال دارد.

 

هر چند عده ای تلاش می کنند انیگونه جلوه دهند که نقطه بسیار اساسی و مهم اختلاف بین افغانستان و پاکستان، مرز دیورند است اما باید گفت این تنها و یگانه مشکل اختلاف بین دو کشور نیست بلکه عوامل دیگری نیز وجود دارد که بین دو کشور باعث تشنج و بی اعتمادی شده است زیرا این کشور به لحاظ اینکه قدرتی هسته ای درمنطقه است، می خواهد در افغانستان نفوذی فوق العاده داشته باشد. از طرفی، پاکستانی ها برای اینکه افغانستان گذرگاهی برای عبور کالاهای تجاری و تولیداتشان به آسیای میانه باشد، دست به هر کاری می زنند تا منافع خود را در افغانستان حفظ کند.

 

لذا با توجه به تحولات سال‏های گذشته در روابط تجاری و اقتصادی میان افغانستان و پاکستان، هیچ شکی وجود ندارد که پاکستان به هیچ توافق و قراردادی با افغانستان پایبند نمی باشد و با گذشت هر روز، این روابط به هر دلیل مزخرفی، معروض به تحریم و تهدید قرار می‏ گیرد حال اشرف غنی صاحب هرگونه که می خواهد، فکر کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار