افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 19 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

پاکستان ساخت تاسیسات مرزی را متوقف نمی کند!

سرتاج

 

آقای عزیز پس از برقراری آتش بس میان نظامیان افغانستان و پاکستان گفت: پاکستان با ساخت تاسیسات مرزی در تورخم هیچ توافقنامه‌ای با افغانستان را نقض نمی ‌کند.

 

او همچنان گفته است که اعمار تاسیسات از سوی پاکستان خلاف قوانین بین‌المللی نبوده و در صورت حملات دوباره افغانستان پاسخ قاطعی داده خواهد شد.

 

این مقام پاکستانی اظهار کرده که تاسیسات جدید را در محدوده خاک خود می سازد بنابر این نیازمند به اجازه از هیچ کشوری نیست.

 

به گفته ای سرتاج عزیز،کشورش در سال ۲۰۱۴ افغانستان را از ساخت تاسیسات نظامی در مرز تورخم آگاه کرده بود اما تا کنون پاسخ جدی از سوی کابل دریافت نکرده اند.

 

به نقل از خبرگزاری اکسپرس تریبیون، مشاور امور بین‌الملل نخست ‌وزیر پاکستان تاکید کرد تا زمانی که مدیریت مرزی در امتداد خط دیورند به ویژه مرز تورخم به وجود آورده نشود، جلوگیری از تروریزم و افراط‌گرایی و قاچاق از این مرز امکان پذیر نیست.

 

درگیری میان نیروهای مرزی دو کشور روز یک شنبه هفته گذشته پس از آن آغاز شد که نظامیان پاکستان قصد داشتند تاسیسات نظامی در تورخم ایجاد کنند که نیروهای مرزی افغانستان مانع شده بودند.

 

این درگیری ها تا روز چهار شنبه به طور پراگنده ادامه داشت.

 

در این درگیری ها سه تن از سربازان مرزی افغانستان کشته و ۱۱ تن دیگر زخمی شده اند.

 

این در حالی است که پاکستان از کشته شدن یک جنرال ارتش این کشور در این درگیری ها خبر داد.

 

در همین حال سرتاج عزیز گفته است برای جلوگیری از رفت و آمد افراد غیر مسوول و آسیب دهنده ای دو کشور، از یک ماه قبل اسلام آباد به کابل گفته بود که ورود افراد بدون ویزا ممنوع است.

 

آقای عزیزهمچنان تاکید کرده است همواره دولت کابل شاکی است که تمامی تروریست ها از خاک پاکستان وارد افغانستان می‌شوند بنابر این، اسلام‌آباد با در نظر گرفتن همه این موارد برای تقویت مدیریت مرزی تصمیم گرفته که این تاسیسات را در محدوده خاک پاکستان اعمار کند.

 

این در حالی است که درگیری در تورخم و اعمار تاسیسات نظامی از سوی پاکستان واکنش های تند مقامات و شهروندان افغانستان را در قبال داشت و گفته شده که اعمار این تاسیسات در تورخم قابل پذیزیش برای افغانستانی ها نیست.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار