افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 6 آوریل , 2017 لینک کوتاه خبر :

پاکستان دست از حمایت طالبان نخواهد کشید!

بگفته ریچارد اولسن، پاکستان، طالبان افغانستان را سرمایه مهم و استراتیژیک خود می‌داند.

دیپلومات سابق امریکایی اظهار کرد: با وجود فشار شدید امریکا و در مقابل ملایمات قابل توجهش، پاکستان هیچ‌وقت سیاست پشتیبانی از طالبان در زمینه استفاده این گروه از خاک این کشور را علیه همسایه غربی‌اش (افغانستان) رها نکرده است.

بگفته وی، از آنجایی که سیاست اسلام‌آباد در قبال افغانستان مانور ژئواستراتیژیک برابر هندوستان است؛ بعید است پاکستان طالبان را رها کند.

وی در مؤسسه استیمسون واشنگتن بیان کرد: به‌دلیل اینکه این تشکیلات، هند را به‌عنوان تهدیدی علیه موجودیت خود می‌داند لذا هر تدبیری علیه همسایه شرقی خود را قابل قبول می‌داند.

دیپلومات سابق امریکایی خاطرنشان کرد: راه جلوگیری از این رفتار پاکستان، راه‌اندازی گفت‌وگوهای صلح است.

اولسن گفت: اگر روند گفت‌وگوهای صلح بین افغان‌ها راه‌اندازی شود، البته گفت‌وگوهایی که حقیقی است و سطحی از پشتیبانی دوجانبه در آن وجود دارد، در این صورت فکر می‌کنم این گفت‌وگوها توان پاکستان را مبنی بر خراب کردن روند کنونی کاهش خواهد داد.

وی در ارتباط با راهکارهایی برای بهبود روابط هند و پاکستان اظهار کرد: فکر نمی‌کنم در این مورد چیزی در کوتاه‌مدت اتفاق بیفتد، البته من خیلی محتاطانه در این ارتباط صحبت می‌کنم اما قضیه این است که هیچ برنامه‌ای در حال حاضر برای بهبود قابل توجه روابط هند و پاکستان توسط دولت پاکستان یا هند را نمی‌بینم.

نماینده ویژه سابق امریکا در امور افغانستان و پاکستان تأکید کرد: این درست نیست که تصور کنیم طالبان کاملاً تابع پاکستان است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار