افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 16 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

پاکستان در تلاش توسعهء تجارت با آسیای میانه از طریق افغانستان است

در حالیکه تجار افغان همواره از مشکلات تجارتی و ترانزیتی در پاکستان شکایت می کنند مقامات پاکستانی می گویند، تلاش دارند این مشکلات را حل کرده و روابط تجارتی و ترانزیتی خود را از طریق افغانستان با آسیای میانه گسترش دهند.

 

خرم دستگیرخان وزیر تجارت پاکستان که در راس یک هیئت به کابل آمده میگوید که کشورش با افغانستان روابط خوب تجارتی داشته و هر دو کشور میخواهد این روابط بیشتر از پیش توسعه یابد.

 

آقای دستگیرخان روز گذشته حین افتتاح نمایشگاه محصولات پاکستانی در کابل گفت که به زودی میان افغانستان، پاکستان و تاجکستان برنامه جدید تجارتی و ترانزتی راه اندازی خواهد شد:

 

” در روز های آینده سهولت ها بیشتر خواهد شد، توافقنامه ترانزیتی میان پاکستان، افغانستان و تاجکستان را نهایی می سازیم.

 

افغانستان و پاکستان که همکاران خوب تجارتی هستند در قدم اول فعالیت های تجارتی خود را به آسیایی میانه و سپس به کشورهای جهان گسترش خواهند داد.

 

ما میخواهم تا از لحاظ اقتصادی با هم یکجا شویم این کار تنها از راه تجارت نه بلکه از طریق سرمایه گذاری، سیستم بانکی و پروژه های اساسی امکان پذیراست. ”

 

وزیر تجارت پاکستان میگوید که در رابطه به بهبود روابط تجارتی و ترانزیتی میان کابل و اسلام آباد با رییس جمهور غنی، عبدالله عبدالله رییس اجراییه و برخی مقامات دیگر افغان نیز دیدار های را انجام خواهد داد.

 

قبل از این مقامات افغان گفته اند که کابل، اسلام آباد و دوشنبه در نظردارند تا قرارداد موسوم به آپتا را به پتا مبدل ساخته و داد و ستد تجارتی و روابط ترانزیتی میان هر سه کشور را گسترش دهند.

 

خرم دستگیرخان وزیر تجارت پاکستان در حالی به کابل سفر میکند که مقامات وزارت تجارت افغانستان و تاجران افغان پیش از این همواره شکایت کرده اند که پاکستان در راستای تعهدات خود در بخش تجارت و ترانزیت صادقانه عمل نکرده است.

 

مزمل شینواری سرپرست وزارت تجارت افغانستان نیز به این مشکلات اشاره کرده ابراز امیدواری میکند که پاکستان برای تاجران افغان زمینه بهتر را فراهم سازد:

 

” این یک تغییر مثبت است که آنان میخواهند برای مشکلات موجود راه حل دریافت گردد و موانع ترانزیتی که اکنون وجود دارد از میان برداشته شود.

 

ما امیدوار هستیم که نود و پنج درصد مشکلات ترانزیتی ما حل شده و روابط تجارتی ما گسترش یابد. ”

 

از سوی هم اتاق تجارت و صنایع افغانستان میگوید که پاکستان باید با حل مشکلات موجود تجارتی و ترانزیتی تجار افغان در آن کشور فضای اعتماد را به میان آورد.

 

مقامات این اتاق با تاکید بر این مساله میگویند که گسترش روابط تجارتی و ترانزیتی میان افغانستان، پاکستان و کشورهای آسیای میانه زمینه رشد اقتصادی در سطح منطقه را فراهم می سازد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار