افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 10 فوریه , 2015 لینک کوتاه خبر :

پاکستان تروریست می پذیرد، مهاجر نمی خواهد!

روز گذشته سازمان جهانی مهاجرت اعلام کرد که هم زمان با آغاز درگیری ها در پیشاور، بیش از 30 هزار افغانستانی پاکستان را ترک کردند.

 

ریچارد دانتسیگر مدیر دفتر سازمان مهاجرت در کابل اعلام کرد: اکثر کسانی که به افغانستان آمده اند از اتباع بیگانه نیستند بلکه افغانستانی هایی هستند که اکثر آن ها بیش از 20 سال است که در پاکستان زندگی کرده اند.

 

سازمان مهاجرت همچنین ابراز داشت که از 30500 افغانستانی که از پاکستان خارج شده اند، 1817 تن به میل و خواسته خود این کشور را ترک کرده اند و مابقی به اجبار دولت پاکستان مجبور به ترک این کشور شده اند.

 

حکومت پاکستان تاکنون چندین بار به پناهجویان افغانستانی مقیم این کشور که دارای سند قانونی نمی باشند، هشدار خروج داده بود. اما این در حالی است که تعداد بسیار زیادی مهاجر پاکستانی در افغانستان مشغول به کار و زندگی می باشند و دولت افغانستان از این مهاجرین ستم دیده به خوبی دلجویی می کند.

 

اگر مقامات پاکستان افغانستانی ها را اخراج و با شکل نامناسبی به وطن عودت می دهد، نباید این موضوع را نادیده بگیرند که هزاران پاکستانی همانند آنها در افغانستان به طور غیر قانونی و بدون مدرک دارای شغل و گشت و گذار هستند که در بسیاری از ناامنی ها و خرابکاری ها ارتباط مستقیم دارند.

 

در واقع، پاکستانی ها در افغانستان انتحار، جاسوسی، قاچاق مواد مخدر را به صورت گسترده رواج داده اند و همه مردم شاهد اغتشاشات پاکستانی ها در چند دوره اخیر بوده اند اما چرا دولت افغانستان تصمیمی را برای این عده مهاجر اتخاذ نمی کند، جای سوال دارد. اکنون از شرق تا غرب و از جنوب تا شمال کشور ما را پاکستانیها گرفته اند ولی هیچگاه این چنین سیاستی در قبال آنها نبوده است.

 

وزیر امور مهاجران پاکستان بر این باور است که با تشدید ناامنی ها در افغانستان، روز به روز بر تعداد مهاجرین افزود خواهد شد لذا علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد که اخراج این تعداد مهاجرین به معنای پیشگیری از مهاجرت بیشتر مهاجرین افغانستانی به پاکستان است!!

 

پاکستان مدعی شده است که از هر راه قانونی برای بسته نگه داشتن سرحدات خود به روی آوارگان افغانستان استفاده می کند که حفر خندق بصورت غیرقانونی یکی از این اقدامات است تا مهاجرین افغانستان به سوی پاکستان نروند ولی نمی دانیم مهاجرین پاکستانی چگونه آزادانه وارد خاک افغانستان می شوند؟

 

تازه این در حالی است که پاکستان از اقامت بیش از سه میلیون پناهجوی افغانستانی، همواره پول هنگفتی را از سوی سازمان ملل در امور پناهندگان به دست آورده است. از سویی دیگر با وجود اینکه بیشتر مهاجران افغانستانی در پاکستان مدارک قانونی در اختیار دارند اما به گفته ماموران پولیس پاکستانی، حضور آنها غیر قانونی خوانده شده است و در زندان ها محبوس شده اند و شماری دیگر آنها با مشکلات سخت صحی مواجه می باشند.

 

فراموش نشود که دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان به دولت پاکستان کمک کرده است تا برای ۱،۶میلیون پناهجوی افغانستانی کارت های جدید پناهندگی را صادر کند تا آنها به گونه قانونی در آن کشور زندگی کنند و از خدمات اجتماعی و حقوق اساسی برخوردار شوند اما با این حال اخراج در سطح گسترده انجام می گیرد.

 

هرچند شکی نیست که پاکستان پناهگاهی برای تروریست ها می باشد و از این رو لانه تروریست ها خوانده شده است و کاملا روشن است تا جایی که تروریست باشد، طالبان و داعش باشند که در پناهگاه های مخصوص و ویژه افراط گری آموزش ببینند و سپس به کشورهای مسلمان اعزام شوند، سازمان استخبارات پاکستان اجازه پذیرش مردم عام را نمی دهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار