افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 27 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

پاکستان به موترهای باربری افغانستان اجازه رفتن به بندرهای گوادر و اتاری را نمی‌دهد

مسئولان اتاق‌های تجارت و صنایع می‌گویند که با عملی شدن توافقنامه‌ی ترانزیتی و بازرگانی میان افغانستان و پاکستان در پنج سال گذشته صدها میلیون دالر به افغانستان زیان رسیده است.

 

آنان با در نظر داشت وجود مشکلات در این توافقنامه و بهانه گیری پاکستان از آن می‌گویند که اکنون هم پاکستان خلاف این توافقنامه عمل می‌کند و به موترهای باربری افغانستان اجازه رفتن به بندرهای گوادر و اتاری را نمی‌دهد.

 

درهمین حال مسئولان وزارت تجارت و صنایع می‌گویند که برای حل بنیادی مشکلات ترانزیتی و بازرگانی با پاکستان در هماهنگی با نهادهای گوناگون دولتی و خصوصی روی یک راهکار مناسب کار خواهد شد.

 

مسئولان اتاق‌های تجارت و صنایع می‌گویند که بربنیاد توافقنامه ترانزیتی و بازرگانی افغانستان و پاکستان سالانه ۳۶۰ هزار موتر باربری پاکستان به بخشهای گوناگون افغانستان رفت وآمد میکنند و این موترها سالانه بیش از ۲۰ میلیون تُن کالا را به افغانستان و کشورهای آسیای میانه انتقال میدهند. درحالی که سالانه تنها ۸هزار موتر باربری افغانستان کالاهای بازرگانی را تا پشاور میرسانند.

 

توفیق داوری معاون مالی اتاقهای تجارت و صنایع میگوید: “در برخی موارد حتا هزینه حمل کالا بر کالاهای بازرگانان افغان از بهای کالاهای آنان هم بیشتر شده است و این بازرگانان حتا کالاهایشان را در بندر کراچی گذاشته و به افغانستان بازگشته‌اند، از همین رو تاکنون مقام‌های پاکستانی برای ما مکتوب می‌فرستند که اگر این بازرگانان برای دادن هزینه‌ی حمل کالاهایشان نیایند، کالاهایشان لیلام خواهد شد”.

 

از سویی هم گفته می‌شود که پاکستان بربنیاد توافقنامه ترانزیتی و بازرگانی از بازرگانان افغان در بدل ترانزیت کالاهایشان تضمین بانکی می‌خواهد و نیز برای گذشتن از خاک این کشور باید گواهینامه عبور داشته باشند. کالاهای صادراتی افغانستان تا بندر کراچی چند بار بازرسی تا ۵۰ درصد میشوند.

 

اما موترهای باربری پاکستان بدون داشتن اسناد به هر بخش افغانستان میتوانند رفت وآمد کنند.

 

شماری از بازرگانان میگویند که این توافقنامه تنها به سود پاکستان است و حکومت برای حل مشکلات این توافقنامه باید به گونهی جدی عمل کند.

 

آنان میگویند که درحال حاضر رانندهگان پاکستانی از انتقال کالاهای آنان از بندر کراچی تا تورخم بگونهی انحصاری از هر موتر کالا بیش از ۴هزار دالر کرایه میگیرند.

 

حارث شفیق منان یکی از بازرگانان گفت: “در حال حاضر یک موتر کالاهای وارداتی ما را موترهای باربری پاکستان تا ۴هزار و ۵۰۰ دالر از کراچی تا تورخم انتقال میدهند و این بخاطر این است که رقابت نیست و تنها موترهای باربری پاکستان در این مسیر کار میکنند”.

 

از سویی هم مسئولان وزارت تجارت و صنایع با در نظرداشت مشکلات توافقنامه ترانزیتی و بازرگانی با پاکستان می‌گویند که برای حل بنیادی مشکلات بازرگانان افغانستان در راه‌های پاکستان این توافقنامه تعدیل خواهد شد.

 

مسافر قوقندی سخنگوی وزارت تجارت و صنایع خاطرنشان کرد: “کار مشترک اداره‌های حکومت افغانستان برای ایجاد یک راهکار مناسب و مفید در این بخش ادامه دارد و احتمالا که ما هم یک راه جدید را برای حل این مشکل با شماری از همسایه‌ها روی دست خواهیم گرفت”.

 

این درحالی است که گفته می‌شود که پاکستان خلاف مواد توافقنامه ترانزیتی بازرگانی از کالاهای ترانزیتی افغانستان تعرفه‌ی گمرکی می‌خواهد درحالی که افغانستان از کالاهای ترانزیتی پاکستان که به کشورهای آسیای می‌روند تعرفه‌های گمرکی نمی‌گیرد، با آنکه بخشی از این کالاها در بازارهای کشور تخلیه می‌شوند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار