افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 6 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

پاکستان به تعهدات اش عمل نکرده است!

پاکستان به تعهدات اش عمل نکرده، بلکه می خواهد از راه جنگ در افغانستان به اهداف اش دست یابد.

 

افزایش ناامنی ها در افغانستان و آغاز نشدن گفتگو های رسمی صلح ولسی جرگه و مردم عام را نسبت به تعهدات پاکستان بی باور ساخته است.

 

اعضای ولسی جرگه می گویند: حکومت افغانستان توقع داشت که پاکستان مخالفان مسلح را به گفتگو های صلح حاضر کرده و در ختم جنگ با این کشور کمک می کند. اما به گفته آنان پاکستان در این قسمت به تعهدات اش عمل نکرده، بلکه می خواهد از راه جنگ در افغانستان به اهداف اش دست یابد.

 

محمد نذیر احمدزی معاون دوم ولسی جرگه گفت: هرگاه پاکستان چنین فکر می کند این بزرگ ترین اشتباه آن کشور می باشد:

 

“به هیچ صورت حکومت و یا مردم افغانستان به این آماده نیستند که سیاست دوگانه دیگران را قبول کنند ما صداقت کردیم و صداقت اش را می خواهیم هر کسیکه در این موارد به این فکر باشند که ما افغان ها را مصروف نگهمیداریم و یا از اینها طوری استفاده می کنیم که طالبان را دوباره تقویت کنیم و از راه فشار بر طالبان خواست های دوستانه و یا دیگر را بر این ها تحمیل کنیم این به هیچ صورت شده نمی تواند و نه هم امکان دارد.”

 

آقای احمدزی می گوید: روند صلح میان حکومت افغانستان و طالبان مسلح بخاطر موفق شده نمی تواند که مردم از آن بدور نگهداشته شده است.

 

به اساس گزارش های اخیر، اسلام آباد حالا برای میزبانی نشستی میان حکومت افغانستان و طالبان مسلح آماده شده است که سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی و امور بین المللی صدراعظم پاکستان چندی قبل اعلام آغاز آنرا کرده بود.

 

در نظر بود که این نشست در اورمچی چین برگزار گردد، اما حالا پلان برگزاری این نشست در اسلام آباد گرفته شده است.

 

پیش از این نشست های غیر رسمی میان هیئت های مختلف حکومتی و غیر حکومتی با برخی از نماینده گان طالبان در قطر، امارات، چین و ناروی برگزار گردیده است.

 

اما وزارت خارجه افغانستان و شورای عالی صلح در مورد برگزاری نشست اسلام آباد محل و زمان دقیق آن معلومات ندارند.

 

غفور لیوال رییس مرکز مطالعات منطقوی می گوید: حالا پاکستان تحت برخی فشارها قرار داشته و به همین خاطر تلاش دارد تا نماینده گان طالبان را با حکومت افغانستان حاضر به گفتگو نماید:

 

“فشارهای که در نتیجه آن پاکستان باید برود به طرف مذاکرات چند بُعدی و چند پهلو است از جمله فشارهای که در نتیجه افکار داخل پاکستان، افکارعامه جهانی و اقتصادی بالای پاکستان وارد می شود، اگر در افغانستان صلح نیاید بزرگ ترین صدمه را از این ناحیه پاکستان می بیند”

 

آقای لیوال می گوید: این مهم نیست که مذاکرات صلح در کجا صورت می گیرد، اما به گفته وی این روند باید از سوی نماینده گان قابل اعتماد و با صلاحیت پیش برده شود.

 

هر چند ناامنی های اخیر امید ها برای موفقیت پروسه صلح را از بین برده است، اما کارشناسان می گویند: طالبان می خواهند از این راه در مذاکرات صلح خواست های خود را از یک موقف قوی تر مطرح کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار