افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 5 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

پاکستان برای مبارزه مشترک با گروه های تروریستی موافقت کرد

امریکا

بگفته هیات کانگرس امریکا، لوی درستیز اردوی پاکستان برای مبارزه مشترک با گروه های تروریستی در دو سوی خط دیورند موافقت کرده است.
هیات مذکور اعلام کرد که واشینگتن، زمینه نظارت بر این عملیات و تایید آن را فراهم خواهد ساخت.
دفتر رسانه های ریاست جمهوری راپور داد که این هیات در دیدار با محمد اشرف غنی، افزود که طرفین در این دیدار بر لزوم گسترش همکاری های دوجانبه و مبارزه با تروریزم و مسایل منطقه، بحث و تبادل نظر کردند.
بر اساس این راپور، هیات امریکائی بر لزوم دستیابی به یک راه حل که تمام منطقه بر روی آن توافق داشته باشند، تاکید کرده است.
اشرف غنی نیز در این دیدار، حمایت‌های امریکا از افغانستان را ارزشمند دانست و گفت که روابط افغانستان و امریکا بر اساس احترام و منافع متقابل استوار است.
وی افزود: جنگی‌که در افغانستان جریان دارد، جنگ افغانستان نیست، بلکه جنگ در افغانستان، برضد گروه های تروریستی فرا منطقوی است.
رییس جمهور گفت: صلحی را که خواهان آن هستیم، هزینه دارد و اصلاحات نیز اجتناب ناپذیر و هزینه بر خواهد بود.
اشرف غنی، با اشاره به اصلاحات در وزارت دفاع، گفت که 150 تن از قومندانان در سطح رهبری این وزارتخانه متقاعد شدند، وزیر جدید تعین شده و دیگر اصلاحات نیز در این نهاد صورت گرفته که باعث تقویت ظرفیت‌های افغانستان برای انجام عملیات نظامی شده است.
وی گفت که این اصلاحات، وزارت امور داخله را که اخیراً وی، آن ‌را قلب فساد در بخش امنیتی خوانده بود، متحول خواهد ساخت.
رییس جمهور افزود که همکاری پایدار امریکا برای تداوم اصلاحات مهم است و انتخابات پارلمانی در ماه جولای سال 2018 برگزار خواهد شد و جامعه مدنی نیز بر روند برگزاری آن، نظارت خواهد کرد.
وی گفت که افغانستان، نیاز دارد تا روابط تجاری خویش را گسترش دهد و اخیراً موافقتنامه های مختلف را برای اتصال افغانستان با کشورهای منطقه از طریق خط آهن، سَرَک، دهلیز هوایی، دسترسی به بحر از راه بندر چابهار، به امضا رساند و دیگر، تنها وابسته به راه تجاری و ترانزیتی پاکستان نخواهد بود.
دیدار هیات امریکائی از کابل و گفت و گو با مقام های ارشد کشورمان در آستانه اعلام راهبرد جدید واشینگتن در قبال جنگ افغانستان صورت می گیرد.
سناتور جان مکین، لیندسی گراهام، الیزابت وارین، دیوید پردیو و شیلدن وایت هاوس، اعضای هیات کانگرس امریکا را در سفر به کابل تشکیل می دهند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار